۶ منبع مهم عزت‌نفس

6 منبع مهم عزت‌نفس

در این مقاله به ۶ منبع مهم عزت‌نفس اشاره می‌کنیم. سعی کنید که این ۶ منبع مهم عزت‌نفس را در زندگی در نظر داشته باشید. و خواهید دید که چقدر عزت‌نفس شما بالا می‌رود.

 

۱ وضعیت ظاهری

وقتی اشخاص احساس می‌کنند که جذاب‌اند، معمولاً احساس بهتری نسبت به خود پیدا می‌کنند. بسیاری از بررسی‌های روانشناسی اجتماعی نشان می‌دهد کسانی در نظر دیگران جذاب به نظر می‌رسند، در تعامل‌های اجتماعی بیشتر مورد لطف و توجه قرار می‌گیرند. خوب به نظر رسیدن، معادل احساس خوب داشتن است.

 

۲ توانایی و عملکرد

وقتی اشخاص نمره‌های خوب می‌گیرند، کارشان را به‌خوبی انجام می‌دهند و کار‌ها را با موفقیت به سرانجام می‌رسانند و نسبت به خود احساس خوبی پیدا می‌کنند. هر چه شخصی دستاوردهای بیشتری داشته باشد، احساس بهتری به خود پیدا می‌کند.

 

۳ قدرت

وقتی کسی احساس کند کنترل زندگی‌اش را در دست دارد، به‌احتمال‌زیاد احساس خوبی نسبت به خود پیدا می‌کند، برای داشتن قدرت، به سه عنصر نیاز داریم که عبارت‌اند از: تسلط و احاطه، مقام و منصب و پول. تسلط و احاطه می‌تواند به‌زور، با رقابت یا با رهبری به دست آید. مقام و منصب و پول موضوعات شفافی‌اند که نیاز به توضیح بیشتر ندارند؛ اما کسانی که مقام و موقعیت بهتر و پول بیشتر دارند، نسبت به خود احساس بهتری دارند.

 

۴ پاداش‌های اجتماعی

سه نوع پاداش اجتماعی سبب می‌شود که انسان‌ها احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند:

  • محبت: اینکه مردم شمار را دوست بدارند.
  • تعریف و تحسین: کسی به شما بگوید که کارتان را به‌خوبی انجام می‌دهید.
  • احترام: دیگران به نظرات، اندیشه‌ها و اقداماتتان احترام می‌گذارند.

 

۵ عناصر غیرمستقیم

در این نوع از عزت‌نفس به خاطر آنچه در بیرون از شما می‌گذرد، احساس خوبی پیدا می‌کنید. مثلاً ممکن است از اینکه پیرامونتان را انسان‌های موفقی احاطه کرده‌اند، حس خوبی داشته باشید. داشتن مادیات و ثروت هم می‌تواند تولید عزت‌نفس بکند.

 

۶ اخلاقیات

این بدان معناست که انسان خوبی باشید و بر اساس استاندارد‌های اجتماعی زندگی کنید. انسان خوب بودن هرگز از عزت‌نفس نمی‌کاهد.
سعی کنید که این ۶ منبع مهم عزت‌نفس را در زندگی خود در نظر بگیرید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.