۵ گام برای تقویت توانایی‌ها

5 گام برای تقویت توانایی‌ها آیا برنامه ای برای تقویت توانایی‌ها در نظر گرفته‌اید؟ دقت کردن به زمان‌هایی که در زندگی به نتایج بزرگ رسید‌ید، راهی است اثرگذار برای درک مواردی درباره‌ی خودتان در حوزه‌های مختلف زندگی. می‌دانید که منظورم از نتایج عالی، بردن جایزه‌ نیست. منظورم از نتایج عالی رسیدن به هدف‌هایی است که در نظر داشتید، در حقیقت منظورم کار‌هایی که انجام دادید تا به این هدف‌ها برسید.

برای تقویت توانایی‌ها فهرستی از مهارت‌های خود تهیه کنید. بهترین را این است که از دوستان نزدیک یا افراد خانواده‌تان بخواهید درباره‌ی نکات مثبت شما حرف بزنند. دوستان نزدیک و افراد خانواده به بهترین شکل می‌دانند در انجام چه‌کارهایی مهارت دارید و چگونه از این مهارت‌ها استفاده می‌کنید. البته دقت کنید این سؤال را هنگامی‌که آن‌ها از دستتان دلخور هستند، نپرسید!

آموزش موفقیت در زندگی شامل یافتن راه‌هایی برای توسعه‌ی منابع درونی‌تان نیز می‌شود. توسعه‌ی این منابع بهتر می‌تواند نتایجی را که خواهانش هستید، خلق کنید. ممکن است چنین چیزی گاهی ترسناک به نظر برسد، اما اگر از شایستگی‌های کافی و مناسبی برخوردار باشید، می‌توانید هر مانعی را از سر راه بردارید.

 

تقویت توانایی‌ها

۱ با در نظر آوردن ده نمونه از کار‌هایی که با موفقیت انجام دادید، فهرستی از منابعتان تهیه کنید. فراموش نکنید که این نمونه‌ها را از کارهایی که در محل کار یا خانه انجام دادید، انتخاب کنید.

 

۲ حالا یکی از این نمونه‌ها را انتخاب کنید و مهارت‌هایی که برای انجام آن به کاربردید، روی کاغذ یادداشت کنید. برای کار کردن با کامپیوتر شاید می‌دانستید که چگونه با صفحه‌کلید کارکنید. چه مهارت‌های جدیدی را یاد گرفتید؟ شاید رانندگی را یاد گرفتید. هنگام شروع چه اطلاعاتی داشتید و در پایان چه چیز‌هایی به اطلاعاتتان افزوده شد؟ برای این کار از چه شایستگی‌هایی استفاده کردید؟

 

۳ همین کار را درباره‌ی نه مورد باقی‌مانده انجام دهید‌
۴ اندکی مکث کنید و مهارت‌ها، دانش و شایستگی‌های خود را تحسین کنید! این مهارت‌ها فقط به ده کاری مربوط می‌شود که با موفقیت انجام داده‌اید! تجسم کنید اگر می‌خواستید همه‌ی کار‌های موفقیت‌آمیزتان را در نظر بگیرید فهرست این مهارت‌ها، شایستگی‌ها و اطلاعاتتان چقدر طولانی می‌شد!

 

۵ برسی کنید که این اطلاعات می‌خواهید درباره‌ی خودتان چه‌کارهایی بکنید. می‌توانید از مهارت‌هایتان در یک حوزه از زندگی در حوزه‌های دیگر نیز استفاده کنید. دقت کنید که هدف‌هایتان در هر حوزه چه هستند و چه مهارت‌هایی برای رسیدن به آن‌ها به کار می‌آیند.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.