۵ گام برای افزایش خاطرات مثبت

5 گام برای افزایش خاطرات مثبت

در این مقاله آموزش می‌بینیم که چگونه با به دست گرفتن اختیار خاطراتتان افکار و خاطرات مثبت را افزایش دهیم و ۵ گام برای افزایش خاطرات مثبت به شما کمک می‌کند تا شاد‌تر زندگی کنید.

خاطرات‌ شما به شکل تصاویر، صدا‌ها و احساس‌های متفاوت ضبط‌شده است و با تنظیم چگونه دیدن، شنیدن و حس کردن آن‌ها می‌توانید خاطرات خوبتان را تقویت و خاطرات ناراحت‌کننده‌تان را بی‌اثر کنید.

می‌توانید این کار را با تقویت ماهیچه‌های کنترل‌کننده خاطرات شروع کنید. کافی است تمرین‌های زیر را انجام دهید.

در تمرین اول متوجه می‌شوید که چگونه خاطره‌ای مثبت را به یاد بیاورید و از آن برای رسیدن به احساس خوب استفاده کنید یا حتی بهتر از آن بااراده خود:

 

تمرین افزایش خاطرات مثبت

۱. روزی را به یاد بیاورید که واقعاً احساس شادی می‌کردید.

۲. وقتی این خاطره را به یاد می‌آورید، دقت کنید چه می‌بینید، می‌شنوید و احساس می‌کنید.

۳. اگر این خاطره به شکل تصویر است، کیفیت آن را با بزرگ کردنش بهتر کنید، سعی کنید این تصویر را تا جایی که ممکن است شفاف کنید و نزدیک بیاورید.

  • اگر خود را مشاهده می‌کنید، سعی کنید که واقعاً در این تصویر قرار بگیرید. در این صورت ممکن است حتی احساس بهتری داشته باشید.
  • بهتر کردن کیفیت این تصویر موجب می‌شود احساسات مثبت را در وجودتان افزایش دهید.

۴. به صدا‌ها دقت کنید.

  • آیا بیشتر کردن این صدا‌ها و واضح شنیدن آن‌ها موجب نمی‌شود احساس بهتری داشته باشید؟

۵. احساسات خود را بررسی کنید.

این احساس‌ها را در کدام ناحیه‌ی بدنتان حس می‌کنید؟ آیا این احساس‌ها رنگ، بافت یا وزن هم دارند؟ آیا حرکت دادن محل این احساس‌ها یا تغییر رنگ، بافت و وزنشان باعث ایجاد احساس‌های دیگری هم در شما می‌شود؟ این پارامترها را برای رسیدن به احساس‌‌های بهتر تنظیم کنید.

این تمرین موجب می‌شود ویژگی‌های تجربیات گذشته‌ی خود را در اختیار داشته باشید. مهم‌تر از آن با انجام این تمرین متوجه می‌شوید که می‌توانید ساختار خاطراتتان را تغییر دهید تا خاطرات مثبت را دوباره و به شکلی اثرگذارتر تجربه کنید. این یعنی تقریباً قادر خواهید بود اثر خاطرات منفی را صفر کنید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.