چگونه در زندگی خود تعادل ایجاد کنیم

چگونه در زندگی خود تعادل ایجاد کنیم

آیا با حدس و گمان درباره تعادل در زندگی تصمیم‌گیری می‌کنید؟ می‌توانید به این موارد فکر کنید.

  • پول کم
  • استرس زیاد
  • زمان کم
  • انتظارات و خواسته‌های زیاد
  • تفریح کم

 

ممکن است بسیاری از این حدس و گمان‌ها درست از آب دربیایند. خیلی وقت‌ها به‌صورت غریزی می‌دانید که چه تغییراتی می‌توانند تعادل را به زندگی‌تان بازگرداند، اما گاهی با حدس و گمان و بر اساس تصمیم‌های غریزی، تغییری در زندگی‌تان ایجاد می‌کنید اوضاع آن‌طور که فکرش رو می‌کردید، از آب درنمی‌آید. تغییراتتان پیامدی غیرمنتظره دارد که فکرش را هم نمی‌کردید. همیشه اولین تلاش‌ها برای رسیدن به تعادل نتیجه نمی‌ده، خیلی وقت‌ها همین روند ایجاد تغییر است که به شما می‌گوید که چگونه می‌توانید در زندگی تعادل برقرار کنید.

چیزی را در نظر بگیرید و خوب درباره‌اش فکر کنید آیا از آن به میزان کمی در زندگی دارید یا مقدار آن در زندگی‌تان زیاد است. ممکن از هیجانی را که به دنبالش هستید از شغلتان به دست نیاورید دوست داشته باشید زمان بیشتری را با خانواده‌تان بگذرانید، ممکن از دوست داشته باشید زمان کافی برای پرداختن به مشکلات داشته باشید. درباره آنچه در زندگی می‌خواهید یا نمی‌خواهید با خود صادق باشید.

 

این تمرین به شما کمک می‌کند بررسی کنید که چقدر در زندگی از تعادل برخوردارید.

یک برگه کاغذ بردارید و دایره‌ای را در بخش پایین و سطح آن بکشید. نام این دایره مرکز تعادل من است.

 

دو بازو در دو طرف راست و چپ این دایره بکشید. نام بازوی سمت چپی کم و نه به‌اندازه کافی و نام بازو سمت راستی زیاد و بیش‌ازاندازه‌ی کافی است.

 

چیزهایی را که در زندگی‌تان بیش‌ازاندازه و کمتر از میزان کافی است. روی این دو بازو قرار دهید. هر موردی که در زندگی‌تان به این شکل وجود دارد را به شکل یک جعبه در نظر بگیرید و این جعبه‌ها را روی بازوی مربوط به آن قرار دهید دقت کنید که کم داشتن از چیزی به همان اندازه سنگین است و روی شما فشار می‌آورد که بیش‌ازاندازه داشتن آن.

 

حالا مثلث را بالای صفحه بکشید، طوری که درست بالای این دایره قرار داشته باشد. نام مثلث زندگی ایدئال است. تجسم کنید که این مثلث دربرگیرنده تمام هدف‌های زندگی‌تان است. می‌توانید با خلاقیت شکلی را نشان‌دهنده این وضعیت است در آن بکشید. برای مثال یک قالب یا ستاره یا حتی یک درخت. تجسم کنید که در محل تعادل زندگی‌تان ایستاده‌اید، بازوهایتان را گشوده‌اید و به زندگی ایدئالتان نگاه می‌کنید.

 

زیر مثلث زندگی ایدئالتان بنویسید ناحیه کاملاً مناسب. فضای میان دایره‌ی تعادل مثلث زندگی ایدئالتان، ناحیه کاملاً مناسب است مواردی که برایتان مناسب است و به شما احساس خوبی می‌دهد. در این فضا ابرهایی را بکشید در هرکدام از این ابرها مواردی را که در حال حاضر برایتان مناسب است یادداشت کنید.

 

به تعادل میان بیش‌ازاندازه و خیلی کم‌دقت کنید. اگر بسیاری از موارد در زندگی‌تان بیش‌ازاندازه یا خیلی کم‌اند، توجهتان به ایجاد تعادل است و انرژی‌تان به‌جای اینکه صرف پیشرفتتان شود تا به زندگی ایدئالتان برسید، صرف برقراری و حفظ این تعادل می‌شود.

 

دقت کنید که با هر بازویتان چگونه می‌توانید مواردی را در ناحیه مناسب قرار دهید. تا بازورهای سنگین را  سبک‌تر کنید. شاید زمان زیادی را صرف کارهای خانه می‌کنید و به‌اندازه کافی از زندگی لذت نمی‌برید.

 

کارهایی را که باید انجام دهید در دفترچه‌تان یادداشت کنید و دوباره زندگی متعادلتان را طوری که تغییر کرده است. روی کاغذ بکشید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.