سؤال قدرتمند برای پیدا کردن هدف اصلی در زندگی

سؤال قدرتمند برای پیدا کردن هدف اصلی در زندگی

آیا شما در خلوت خود، از خودتان سؤال می‌پرسید؟ آیا می‌دانید فقط با سؤال کردن از خود می‌توانید هدف اصلی خود را پیدا کنید. کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما وقتی خوب فکر می‌کنید، می‌بینید شما هم مانند اغلب مردم به‌درستی نمی‌دانید که چگونه می‌خواهید زندگی کنید. مطمئناً شما هم می‌خواهید شاد و خوشحال زندگی کنید. این را هم می‌دانید برای خوب زندگی کردن به چیزهای دیگری نیز احتیاج دارید که ازجمله می‌توان به‌سلامتی خوب، شغل مطلوب، همسر مناسب و یک خانواده خوب و دوست‌داشتنی اشاره نمود.

شاید داشتن یک‌خانه و اتومبیل خوب هم از ضروریات باشد؛ اما از این‌ها بگذریم، شما ارزش‌هایی دارید که باید رعایت شوند. ازجمله این ارزش‌ها می‌توان صداقت، استحکام شخصیت، احترام و غیره اشاره کرد. اگر این‌ها وجود نداشته باشند، خیلی‌ها اعتماد و اطمینان خود را از دست می‌دهند.

اگر در این موقعیت هستید، قوت قلب داشته باشید. کارهایی که در این مقاله گفته می‌شود انجام دهید؛ و این مورد به روشن شدن ارزش‌های شما کمک می‌کند. دقیقاً متوجه می‌شوید چه عواملی شمارا شاد می‌کند. و احتمال دستیابی شما به خواسته‌هایتان نیز افزایش می‌یابد.

 

روی این سؤال فکر کنید

برای شما در زندگی چه چیزی مهم است؟ چه چیزی بلافاصله به ذهنتان می‌رسد؟ آیا موضوعات شخصی است؟ سلامتی شماست، موضوع عزیزانتان مطرح است؟ آیا موضوع بر سرکار شماست؟ آیا به موضوعاتی مانند محیط‌زیست، فقر و یا آرامش جهانی فکر می‌کنید؟ در کشف مهم‌ترین ارزش‌هایتان، به مواردی که شمارا درگیر خودش می‌کند فکر کنید. به این کاری نداشته باشید که چه‌کارهایی را باید موردتوجه قرار دهید.

 

جواب این سؤال را بنویسید:

  • مهم‌ترین چیز در زندگی‌تان چیست؟ مهم‌ترین نکته را بنویسید.

حالا سؤال مشابهی بپرسید:

  • دیگر چه چیزی در زندگی‌تان مهم است؟ دومین نکته مهم در زندگی‌تان را بنویسید.

و سرانجام، برای سومین بار سؤال کنید:

  • دیگر چه چیزی در زندگی‌تان مهم است؟ سومین نکته مهم را هم بنویسید.

اکنون سه جواب دارید که می‌توانید روی آن‌ها کارکنید که این برای اولین باری که این کار را می‌کنید به‌اندازه کافی زیاد است.

 

پرده‌برداری از ارزش‌های هدف

می‌خواهید به کجا برسید و چه ارزش‌هایی را دنبال می‌کنید؟ برای کسب اطلاع از ارزش‌هایی که آن‌ها را به‌طور هدف دنبال می‌کنید، از اقدامات زیر پیروی کنید:

 

۱ برای رسیدن به هدف اصلی، چه هدف‌های واسطه را دنبال می‌کنید؟

۲ از خود بپرسید: اگر به این هدف برسم، چه چیزی عایدم می‌شود؟

۳ بار دیگر یک سؤال تکمیلی از خودتان بکنید: این چیزی عایدم می‌کند؟

۴ اقدامات شماره ۲ و ۳ را آن‌قدر تکرار کنید تا به یک احساس خاص برسید.

۵ حالا از خود بپرسید: مهم‌ترین چیز در زندگی من کدام است؟

۶ همه احساسات یا ارزش‌های نهایی که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید.

 

این تمرین به شما کمک می‌کند تا مهم‌ترین و کلیدی‌ترین اهدافی را که در ذهن دارید یادآوری کند و با تمرکز بر روی آن‌ها برای آن‌ها برنامه‌ریزی کند. و باعث می‌شود ذهن شما پاسخ پرسش را بگیرد و بداند چرا می‌خواهد به آن برسد.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.