چگونه قدرت نه گفتن به دیگران را در خود تقویت کنیم

چگونه قدرت نه گفتن به دیگران را در خود تقویت کنیم

چرا بعضی از انسان‌ها نمی‌توانند نه گفتن را به دیگران به آسانی به زبان آورند؟ چرا بعضی از افراد تلاش می‌کنند تا دیگران را راضی نگه‌دارند؟ اختصاص دادن وقت بیش‌ازاندازه به افرادی که واقعاً هیچ سودی برای شما ندارند باعث می‌شود شما از هدف اصلی خود فاصله بگیرید. انسان‌های موفق دقیقاً می‌دانند باید در چه زمان به چه کسی ارتباط برقرار کنند آن‌ها وقت خود را ارزشمند می‌دانند و آن را بیهوده تلف نمی‌کنند.

کسانی که مشغله کاری زیاد دارند، پیوسته‌کارهای بیشتر را متقبل می‌شوند زیرا می‌دانند که کارها چگونه باید انجام شود. بسیار وسوسه‌برانگیز است که به کارهای همه برسید به‌غیراز کارهای خودتان، اما این کار از انرژی شما می‌کاهد. شما مرتب به دیگران رسیدگی می‌کند و انرژی‌تان را به خاطر دیگران مصرف می‌کنید.

این‌گونه فراموش می‌کنید که خودتان هم نیازهایی دارید. وقتی متوجه شوید که در کجا درگیر هستید و چه عواملی شمارا به عقب نگه می‌دارند، سؤال بسیار مهمی که برایتان مطرح می‌شود این است: از کجا می‌فهمید که نیاز‌های خودتان برطرف شده است؟

 

برای پاسخ دادن به این سؤال، به زندگی خود نگاه بیندازید.

  • آیا شب‌ها را به‌راحتی می‌خوابید؟
  • آیا غذاهای سالم و طبیعی مصرف می‌کنید؟
  • آیا می‌توانید با دیگران رابطه برقرار کنید؟
  • آيا فهرستی برای تفریح و سرگرمی برای خود در نظر گرفته‌اید؟
  • آيا ورزش می‌کنید؟

 

اگر جوابتان منفی باشد؟ احتمالاً اوقات بیش از اندازه‌ای را صرف دیگران می‌کنید. در پایان روز کنترل کنید که کار خوب برای خودتان انجام داده‌ باشید. اگر این کار را نکرده‌اید، به‌عنوان یک اقدام عاجل فردا این مهم را انجام بدهید. با اعتمادبه‌نفسی‌ترین اشخاص نسبت به دیگران و خودشان به‌طور هم‌زمان سخاوت نشان می‌دهند. آن‌ها از عزت‌نفس فراوان برخوردارند. آن‌ها می‌دانند که باید برای خود ارزش قائل شوند و به‌وقت خود و دیگران احترام بگذارند.

 

قدرت نه گفتن را در خود تقویت کنید.

خیلی سخت است به کسی بگویم نه، چرا؟ دلیل این‌که شما نمی‌توانید نه بگویید این است که تابه‌حال نه نگفته‌اید یا خیلی کم و به افرا خاص. تصور کنید می‌خواهید برای اولین بار شنا کنید آیا ترس ندارید؟ این طبیعی است که برای اولین بار می‌خواهید شنا کنید ترس دارید خب اگر چندین بار این کار را تمرین کنید؟ سپس خواهید توانست بدون ترس شنا کنید.
نه گفتن هم دقیقاً مانند همین شنا کردن است برای بار اول سخت است اما کم‌کم آن ترس شما فرومی‌ریزد. توجه کنید نه گفتن به دیگران به این دلیل نیست به آن‌ها احترام نمی‌گذارید بلکه برای خود ارزش قائل هستید.

سعی کنید از درخواست‌های کوچک نه گفتن را شروع کنید. تا بتوانید به درخواست‌های بزرگ‌تر هم نه بگویید. استرس و ناآرامی ذهنی بعد از این‌که درخواست کسی را بدون رضایت قلبی قبول می‌کنید ارزش این را ندارد که ذهن خود را درگیر کنید و از مسائل کوچک و سطحی رنج ببرید. کسی که درراه موفقیت است باید یک تفکر قدرتمند هم داشته باشد.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.