بررسی اعتماد‌به‌‌نفس در انجام کارها

بررسی اعتماد‌به‌‌نفس در انجام کارها

همان طور که می‌دانید اعتماد‌به‌‌نفس در زندگی باعث ایجاد انگیزه برای پیشرفت در زندگی می‌شود. مارک تو‌این معتقد بود که هر یک از ما در خود این توانمندی راداریم تا به هدف‌ها و رؤیاهایمان تحقق‌بخشیم. آنچه ما نداریم این بینش و درایت است. به‌عبارت‌دیگر، این اشخاص به دید مثبت به خود نگاه می‌کنند. این بدان معناست که آن‌ها می‌دانند چگونه خودشان را دوست بدارند. آن‌ها می‌دانند از چه جنبه‌های مثبتی برخوردار می‌باشند.

توانایی شما برای انجام دادن اقدامات مؤثر تحت تأثیر مطالب و امور مختلفی در زندگی قرار می‌گیرد که ممکن است در ظاهر باکاری که در درست انجام دارید رابطه‌ای نداشته باشد. ارزش‌های شما نمونه خوبی هستند که می‌توان به آن اشاره کرد. اگر برای کارهایی که به طرزی عالی از عهده آن برمی‌آید ارزش قائل نشوید، اعتماد‌‌به‌نفس شما خدشه‌دار می‌شود.

بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهند اگر برای کاری که به‌خوبی می‌توانید انجام دهید ارزش قائل شوید، در این زمینه به اعتماد‌به‌نفس فراوان می‌رسید. اگر برای کاری که آن را به‌خوبی انجام نمی‌دهید ارزش قائل شود، از اعتماد‌به‌نفس خود می‌کاهید. افزودن به اعتماد‌‌به‌نفس مستلزم آن است که به نقاط قوت خود بها بدهید.

اگر در کار موسیقی عالی هستید، از این‌که به تماشای مسابقات فوتبال نمی‌روید خود را شماتت نکنید. دست نوازشی بر پشت خود بکشید. تمرین کنید تا تعریف و تحسین دیگران را به خاطر کار خوبی که انجام داده‌اید، بپذیرید. به خودتان احترام بگذارید تا دیگران هم به شما احترام بگذارند.

برای این‌که به اعتماد‌به‌نفس بیشتری برسید، باید روی مطالب و زمینه‌هایی که بر آن خوب هستید، تأکید بگذارید. بی‌جهت خودتان را تبدیل به کسی که به‌واقع نیستید، نکنید. در ضمن، خود را از شر اندیشه‌های غیرمفید منفی خلاص کنید. هر کس علائق و مهارت‌های متفاوتی دارد؛ بنابراین یکی از بزرگ‌ترین قدم‌ها برای رسیدن به اعتما‌د‌به‌نفس است که بدانید در کاری به‌واقع خوب هستید و روی آن متمرکز شوید.

 

دریافت بازخورد

دریافت نظرات دیگران، راه ‌میانبری برای ایجاد اعتماد‌به‌نفس است. به‌غیراز نظرات درباره عملکرد در محیط کار، ممکن است عادت نداشته باشید که از دیگران درباره کارتان نظرخواهی کنید. احتمالاً وقتی این کار را بکنید، از نتایجی که به دست می‌آورید شگفت‌زده می‌شوید. اغلب اوقات، اشخاص نمی‌دانند در چه‌کاری خوب هستند. می‌پرسند: (آیا همه در این کار خوب نیستند؟) اغلب اشخاص بزرگ‌ترین منتقدان خود هستند. کار بسیار خوبی است که از کسانی که به شما نزدیک هستند درباره کارتان نظرخواهی کنید.

از شش نفر که مدتی است با شما آشنایی دارند بخواهید درباره کارتان نظر بدهند. کسانی را انتخاب کنید که در بخش‌های مختلف کار می‌کنند. می‌توانید این شش نفر را از جمع همکاران، دوستان، افراد خانواده، کسانی که شمارا در اجتماع می‌شناسند انتخاب کنید. از هر یک از آن‌ها سؤالات زیر را بپرسید.

 

  • در چه‌کارهایی خوب هستم؟
  • چه زمانی مرا در بهترین شرایط خود یافتید؟
  • چه‌کاری را بیشتر باید انجام دهم؟
  • چه‌کاری را باید کمتر انجام بدهم؟
  • در چه زمینه‌‌ای می‌توانید روی من حساب کنید؟
  • در چه زمینه‌هایی فکر می‌کنید می‌توانم بر توانمندی‌های خود بی افزایم؟

 

بعد از دریافت نظرات، به وجوه مشترک در آن‌ها توجه کنید و از آن‌ها برای رسیدن به رشد و بالندگی بیشتر استفاده نمایید. اگر تعدادی از این افراد در زمینه‌هایی به شما حرف‌های مشابهی می‌زنند، به‌احتمال‌زیاد در سخن‌ آن‌ها حقایقی وجود دارد. باید در زمینه‌هایی که خوب و قوی هستند کارکنید؛ اما توجه داشته باشید، بازخورد درواقع یک نظر است. مهم این است که بتوانید از این بازخورد به بهترین شکل استفاده نمایید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.