۶ اصل مهم برای شناخت دوست خوب

6 اصل مهم برای شناخت دوست خوب

دوست خوب چه کسی است؟ آیا او به‌راستی دلسوز شماست؟ آیا وفادار است؟ یا فقط وانمود می‌کند که دوستتان دارد؟ گاه دشوار است که بتوان دوست واقعی را از کسی که تظاهر به دوستی می‌کند، بازشناخت؛ اما لازم نیست به بن‌بست برسید یا گرفتار رفتار یا رابطه‌ای خودخواهانه شوید تا بدانید طرف دوست واقعی نیست. امروزه تکنیک‌های روانشناسی زیادی برای شناخت انسان‌ها وجود دارد که شما می‌توانید یک دوست خوب را تشخیص دهید.در ادامه مقاله به ۶ اصل مهم برای شناخت دوست خوب می‌پردازیم.

توجه داشته باشد، که دوست خوب همیشه به شما درزمینهٔ موفقیت و پیشرفت انگیزه می‌دهد. در انتخاب دوست دقت کنید اگر می‌خواهید به اهداف مشخص‌شده در ذهن خود برسید.

 

توجه

یکی از معیارهای مهم که دوست را از غیر دوست متمایز می‌کند این است که او تا چه حد به امور شخصی شما توجه دارد. یک موضوع مهم در زندگی‌تان را با او در میان گذارید، ببینید آیا آن موضوع را دنبال می‌کند که دریابد بعد چه اتفاقی برای شما افتاده. اگر پرسشی نکرد، آن‌وقت به او تلفن کنید و ببینید آیا حتی به خاطر دارد و از آن یاد می‌کند. سرانجام اگر به خاطر نیاورد، در گفت‌و‌گوهایتان به آن اشاره‌کنید و اگر اشارهٔ شمارا درنیافت، بدانید کوچک‌ترین توجهی به شما ندارد.

 

وفاداری

دربارهٔ یک دوست مشترک رازی را با او در میان بگذارید و ببینید آیا آن راز را نزد کسی بازگو می‌کند، یعنی سخن شمارا فاش می‌کند. دوست واقعی ارزش اعتماد در رابطه را می‌داند. کافی است برسی کنید؛ که رازی را که بین شماست با آن دوستی که تحت آزمون است، مطرح می‌کند.

 

مباهات

هر کس ممکن است برای شما آرزوی سلامتی بکند، اما ببینید چه کسی برای موفقیتی که به دست آورده‌اید بر شانه شما دست ستایش می‌گذارد. کسانی که دچار حسد نشده‌اند چنین می‌کنند. دوست واقعی شما به موفقیتتان افتخار می‌کند، نه آنکه حسادت کند. ببینید وقتی خبر خوشی به شما می‌دهند چه کسی به سراغ شما می‌آید نه آن لحظه که خبر بدی برای شما می‌دهند.

 

صداقت

دوست راستین کسی است که آنچه را مایل به شنیدنش نیست بازگو می‌کند. او کسی است که حاضر است شمارا به خشم و خروش آورد اگر بداند آنچه انجام می‌دهید به صلاحتان نیست. آیا او حاضر است آنچه را به نفع شماست بیان کند حتی اگر بداند ممکن است موجب آزردگی‌تان شود؟

 

احترام

به او یک ماجرای شورانگیز را بگویید یا موضوعی را با او در میان بگذارید که آرزویش را داشتید و بعد دیگر ادامه ندهید و بگویید مایل نیستید اکنون دربارهٔ آن سخن بگویید. ببینید آیا پافشاری می‌کند که آن ماجرای شورانگیز را دریابد. شما خود می‌دانید تفاوت‌های زیادی بین دلسوزی و کنجکاوی وجود دارد. اگر می‌خواهد بداند یا باید بداند، پس علاقه‌مند به شما نیست. بلکه علاقه‌مند به شایعات و وراجی است.

یک دوست واقعی به آرزو‌ها و خواسته‌های شما احترام می‌گذارد و اجازه می‌دهد که شما خود فرصت تأمل دربارهٔ موضوع موردعلاقه‌تان را داشته باشید و در صورت تمایل آن را بازگو کنید.

 

گذشت

آیا حاضر است از چیزی گذشت کند تا در ازای آن شادی و نشاط شمارا به دست آورد؟ آیا حاضر است از لذت خود دست بشوید تا سعادت شما حاصل شود؟ وقتی شرایط بر ضد شماست، بیشتر مردم سعی می‌کنند خود را کنار بکشند تا منافعشان را حفظ کنند. ببینید که آیا او در کنار شما می‌ماند تا پیشنهاد و عقیده‌ای را مطرح کند که به نفع هردوی شماست تا از این معرکه رهایی یابید، یا اینکه فقط به فکر خودش است تا خود را نجات بخشد و منافع خود را حفظ کند.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.