۵ مرحله برای تغییر در زندگی

5 مرحله برای آمادگی تغییر در زندگی

 

آیا از جایگاهتان در زندگی کنونی خسته شده‌اید یا ممکن است احساس کنید که توانتان برای رسیدن به شادی و موفقیت در زندگی بیش از این‌هاست. شکی نیست که در این حالت برای تغییر در زندگی آماده‌اید، این یعنی روشن است که دوست ندارید زندگی‌تان به همین شکل باقی بماند.

شاید این‌طور باشد. با دقت فکر کنید. نتایج به‌دست‌آمده از آموزش مهارت‌های موفقیت تا اندازه‌ي زیادی به آمادگی و میل شما برای تغییر بستگی دارد. اگرچه ممکن است خواهان تغییر در زندگی باشید، اما ممکن برای این تغییر خیلی آمادگی نداشته باشید.

 

مراحل تغییر در زندگی

 

۱ خود را از شر مزاحمت‌های انکار رها کنید.

در برخی از حوزه‌های زندگی در مقابل تغییرات باکله شقی مقاومت می‌کنید. انکار مرحله سختی است، چراکه درک و شناختن آن در خودتان کار سختی است. برای شناخت انکار باید به دنبال نشانه‌هایی در صحبت‌هایتان با دیگران باشید.‌

آیا هنگامی‌که دیگران می‌گویند بیش‌ازاندازه سیگار می‌کشید یا زیادی کار می‌کنید، حالت دفاعی به خودتان می‌گیرید؟ اگر چنین است، احتمالاً تا حدودی انکار در شما وجود دارید. این انکار می‌تواند تا زمانی که نیاز برای تغییر را در خود احساس می‌کنید، در شما باقی بماند.

 

۲ نگاهی به اراده در وجودتان بیندازید.

پس از رها شدن از مزاحمت‌های انکار، نمی‌توانید به‌سرعت تغییر در زندگی خود ایجاد کنید، اگرچه برخی که برای رسیدن به تغییر اراده و شوق زیادی دارند، می‌توانند چنین کاری را انجام دهید. معمولاً دوست دارید برای مدتی خود را با ایده‌ی تغییر مشغول کنید. ممکن است آهسته‌آهسته پیش خودتان قبول کنید که تااندازه‌ای به کارتان اعتماد دارید و به خودتان قول می‌دهید که دیر یا زود میان کار وزندگی شخصی هماهنگی و تعادل ایجاد خواهید کرد. حالا به دوروبرتان نگاهی می‌اندازید و انتخاب‌های احتمالی را در مقابل خواستتان برای تغییر بررسی می‌کنید.

 

۳ آمادگی‌تان را افزایش دهید.

برنامه عملی  طرح‌ریزی کنید. چگونه می‌توانید تغییراتی را که می‌خواهید در عمل ایجاد کنید؟ به چه ابزار‌هایی نیاز دارید؟ چه کسانی می‌توانند شمارا حمایت کنند؟ لازم نیست زمان طولانی در این مرحله باقی بمانید. برنامه‌ریزی بدون عمل درست، همان نتیجه‌ی عمل بدون برنامه‌ریزی را خواهد داشت و این نتیجه‌ای نیست که خواهانش هستید! در هر این برنامه‌ریزی و آمادگی باید منحصراً برای خود شما مناسب باشد.

 

۴ حالا زمان عمل فرارسیده است.

احساس می‌کنید موتورتان روشن است و با تمام توان کار می‌کنید، در این صورت مراحل اول، دوم و سوم را پشت سر گذاشته‌اید و آماده‌اید برای رسیدن به اهدافتان کاری بکنید. مراقب باشید که درراه عمل هم ممکن است اتفاقاتی غیرمنتظره رخ دهد و با موانعی روبه‌رو شوید. برای پیشرفت می‌‌توانید مقالات سایت را مطالعه کنید.

 

۵ در عمل ثابت‌قدم باشیم.

تغییر در زندگی هنگامی تثبیت می‌شود که درراه جا افتادن آن پایداری کنید. احتمالاً پیش می‌آید که گاهی در این مراحل به‌جای پیشروی به عقب برمی‌گردیم مثلاً ممکن است گاهی دوباره به مرحله اول برگردیم. چنین اتفاقی عادی مهارت‌های زندگی راهی است شگفت‌انگیز برای پایدار کردن تغییرات در زندگی و مهم‌تر از آن نیرو بخشیدن به این تغییرات و تازه کردن آن‌ها.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.