۴ گام مهم برای شاد بودن در لحظه

4 گام مهم برای شاد بودن در لحظه

متأسفانه عده زیادی از مردم شاد نیستند. افکار منفی و رویداد‌های زندگی اجتماعی باعث می‌شود که در لحظه شاد نباشیم؛ و مدت شادی ما بسیار کم است شاید در هفته یک‌بار یا حتی در ماه شادی را تجربه کنیم. برای اینکه بتوانید در لحظه شادباشید باید بتوانید کنترلی بر روی افکار خود داشته باشیم؛ و اگر نتوانید این کنترل را به دست آورید افکار شما به هر سمت و سویی که دوست دارند می‌روند.

 

کنترل روی افکار

لحظه‌ای را تصور کنید که در چند ماه گذشته چه مشکلی داشتید؟ به‌هرحال یا آن مشکل را حل کرده‌اید یا از حل کردن آن صرفه نظرکرده‌اید اما حالا شاید زیاد به آن موضوع فکر نکنید مدت‌زمانی که شما ناآرام بودید را به خاطر بسپارید آیا واقعاً ناراحتی شما باعث شد که آن مشکل حل شود؟ بدون شک چنین نیست. وقتی شما به مشکلی برخورد می‌کنید توانایی حل آن بستگی به نوع حس و حال شما دارد اگر زیاد مضطرب و نگران باشید حل کرد آن‌هم کمی مشکل می‌شود چون در هنگام ناراحتی و استرس زیاد، مغز قدرت تصمیم‌گیری خود را کاهش می‌دهد.

اگر بتوانید این نظم و تعادل را در ذهن خود ایجاد کنید بسیاری از مشکلات قابل‌حل است. بعضی از وقت‌ها مشکلاتی احتمالی و ناگهانی به سراغ شما می‌آید مانند تصادف و یا بیماری کمی مشکل است که بتوان در این حال اعتمادبه‌نفس خود را حفظ کرد و با این مشکل روبه‌رو شویم؛ اما این‌که شما از آن مشکل ناراحت می‌شوید بسیار طبیعی است اما رفته‌رفته باکمی تمرین باید تا حد ممکن این ناراحتی را در زمان اتفاقات دیگر کاهش دهید.

البته بحث ما بیشتر مشکلات عادی و افکار منفی است که اجازه نمی‌دهد ما از شاد بودن در لحظه استفاده کنیم.

 

۴ گام مهم برای شاد بودن در لحظه

گام اول

دقیقاً تکلیف خود را با خود روشن کنید، که آیا می‌خواهید به این فکر ادامه دهید یا نه، اگر که می‌خواهید ادامه دهید شاد بودن در لحظه را نمی‌توانید تجربه کنید. اما اگر زمانی که تصمیم گرفتید که این فکر را متوقف کنید درهای شادی به روی شما باز می‌شود.

 

گام دوم

هیچ‌وقت افکار منفی را پرورش ندهید گاهی یک موضوع خاصی در ذهن شما است که بسیار ذهن شمارا مشغول کرده است هرچه بیشتر به آن موضوع فکر کنید آن را بیشتر پرورش می‌دهید. متأسفانه در این مواقع افراد حتی خیال‌پردازی‌هایی هم دور از موضوع انجام می‌دهند که این امر باعث نگرانی بیشتر در شما نیز می‌شود.

مثلاً از دست فردی دلخور هستید و در هنگام عصبانیت چیزی به او گفتید، حالا مداوم در ذهن خود این موضوع را پرورش می‌دهید که اگر مثلاً بخواهد تلافی کند یا ضربه‌ای محکم به من بزند و این فکر را ادامه دهید، هر چه بیشتر ادامه دهید شما مضطرب‌تر و ناآرام‌تر می‌شوید. پس اجازه پرورش را به افکار منفی ندهید. بله درست است که سخت است اما باکمی تمرین قابل انجام است.

 

گام سوم

به چیز‌های خوب فکر کنید. حالا درست است شما مثلاً فلان ماشین و فلان خانه را ندارید دلیلی ندارد که حال فعلیتان را هم با این موضوع ناآرام کنید. به چیزهایی فکر کنید که دارید. خیلی چیز‌ها است که شما دارید ولی دیگران ندارند سعی کنید وقت و فکر و انرژی خود را بیشتر بر روی داشته‌ها متمرکز کنید نه ندا شته‌ها.

 

گام چهارم

برنامه‌های ذهنی خود را به شادی تبدیل کنید. هر رویدادی که شمارا شاد می‌کند خلق کنید مهمانی، ورزش، مسافرت یا هر چیز دیگر برنامه‌های که باعث نگرانی شما می‌شود را حذف کنید اخبار و یا هر چیز دیگر.

با تمرین می‌توانید ذهن خود را همان‌گونه که دوست دارید تربیت کنید، و شاد بودن در لحظه را تجربه کنید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.