۱۰ کلید طلایی برای بخشیدن دیگران

10 کلید طلایی برای بخشیدن دیگران

در ادامه مطلب راه‌هایی برای رهایی از احساسات منفی برای شما آموزش می‌دهم خبر خوب این است که همه‌ی کار‌هایی که انجام می‌دهیم، آموختنی است. چگونه دیگران را ببخشیم؟

 

۱ بدانید که بشر جایزالخطاست، این شامل شما هم می‌شود!

درک کنید که شما و دیگران، عیب و نقص‌هایی دارید و گاهی اشتباه می‌کنید. نفس عمیق بکشید و هنگامی‌که هوا را بیرون می‌دهید، به خود بگویید: لازم نیست بی‌عیب و نقص باشم.

 

۲ برخورد با وضعیت.

اگر باکسی رفتار بدی داشته‌اید، سعی کنید رفتارتان را اصلاح کنید. با آن فرد صحبت و از او معذرت‌خواهی کنید. گاهی فقط لازم است کسی پیش‌قدم شود. اگر بگویید که متأسف هستید و سعی کنید همه‌چیز را درست کنید، شاید آن فرد هم اجازه دهید تا هردوی شما از آسیب، بهبود پیدا کنید. اگر شخص دیگری شمارا آزرده است، عملی که او مرتکب شده و چگونگی تایرش روی خود را بنویسید، نامه‌ای برای آن فرد ارسال، یا با او صحبت کنید. لازم نیست برای بخشیدن کسی مسئولیت را از شانه‌ی او بردارید یا رفتارش را تبرئه کنید. گاهی افراد متوجه رفتارشان روی دیگران نمی‌شوند و هنگامی کسی این اثرات را به آن‌ها توضیح می‌دهد، کمک می‌کند آن‌ها به افراد خوبی تبدیل شوند و از ارتکاب مجدد اشتباه‌ها جلوگیری کنند. حتی اگر آن شخص نسبت به کاری که انجام داده آگاهی کامل داشته باشد، بیان تأثیر آن رفتار بر شما این بار را از دوش شما برمی‌دارد، حتی اگر آن شخص به حرف شما گوش ندهد. شما هیچ‌گاه نمی‌توانید دیگران را کنترل کنید، اما کنترل گفته‌ها و رفتار خود رادارید.

 

۳ احساس خود را بیان کنید.

اگر کسی که نسبت به او کینه یا احساسی دردناک دارید زنده نیست یا به او دسترسی ندارید، نامه‌ای درباره‌ی اتفاقی که افتاده بنویسید و احساسی را که درباره‌ی آن رویداد دارید، ذکر کنید و به آن فرد بگویید اگرچه هنوز فراموش نکرده‌اید، اما او را برای آن اتفاق می‌بخشید. سپس نامه را امضا کنید، آن را به یک بادکنک ببندید و به بیرون شهر ببرید: هنگامی‌که آن را رها می‌کنید تمام رنجش قدیمی‌ای که داشتید به همراه بادکنک رهاشده است.

 

۴ عذرخواهی آن فرد را با همان قصدی که بیان‌شده بپذیرید.

شاید بگویید برای اعتماد دوباره به آن شخص، نیازمند زمان هستید و لازم است او این اعتماد را به شما بازگرداند؛ اما چنانچه عذرخواهی آن را بپذیرید و به دنبال تدابیری برای بازسازی رابطه‌ی خود باشید، این فرصت را پیدا می‌کنید تاکسی را که برایتان اهمیت دارد به رابطه بازگردانید و همچنین رابطه را تقویت کنید.

 

۵ لازم است گاهی رنج ببرید.

زندگی ممکن است غیرمنصفانه باشد. گاهی کسانی که در بدبختی و مصیبت بزرگ می‌شوند، بیش از دیگران به موفقیت دست پیدا می‌کنند، زیرا بدبختی می‌تواند باعث میل به موفقیت و عطش کامیابی گردد. تجربه چه چیزی به شما داده و شما ازآنچه آموخته‌اید؟ مثلی قدیمی وجود دارد که می‌گوید پایان شب سیه سپیده است. تقریباً در هر رویداد دشوار و آسیب‌زننده‌ای، مواردی مثبت یافته می‌شود. طبق تجربه‌ی ما از کار با افرادی که رویدادی تهدید‌آمیز را گذرانده‌اند، بسیاری می‌گویند، وقتی از اتفاقی که برایشان افتاده بهبود پیدا می‌کنند، آن رویداد آن‌ها را قوی‌تر کرده یا مراقبت و قدردانی آن‌ها از دیگران را افزایش داده است.

 

۶ مطمئن شوید که دیگران را بادید منفی قضاوت نمی‌کنید.

با فردی تماس می‌گیرید اما او به تماس شما پاسخ نمی‌دهد شما به‌سرعت ناراحت می‌شود؛ اما دقت کنید که شاید آن فرد واقعاً در آن زمان نمی‌توانست پاسخ شمارا بدهد.

 

۷ در صورت نیاز، درخواست کمک حرفه‌ای کنید.

گاهی رها کردن آسیب‌های قدیمی بسیاری دشوار است و شما برای مصالحه با اتفاقی که افتاده، آرامش یافتن و حرکت به جلو، به مشاور نیاز دارید. درخواست کمک نشانه ضعف نیست، بلکه نمایش قدرت است. هنگام برخورد با رویداد‌ها دردناک، باید قوی باشید.

 

۸ از خود بپرسید سرزنش دیگران چه فایده‌ای دارد.

آیا سرزنش کردن چیزی را تغییر می‌دهد یا فقط باعث اتلاف انرژی احساسی شما می‌شود؟

 

۹ با صرف زمان‌بر کینه‌ی خود تأمل‌کنید.

زمانی را در پایان هرروز صرف کنید تا تصور کنید اگر کینه را رها می‌کردید، چقدر زندگی‌تان فرق می‌کرد و چگونه این کینه‌ها شمارا عقب نگه می‌دارند.

 

۱۰ بدانید در زندگی چیز‌های خوب هم وجود دارد.

موارد خوب را تقویت کنید و باعث رشد آن‌ها شوید. هرچه بیشتر روی چیز‌های خوب تمرکز کنید، زمان کمتری برای تمرکز روی موارد منفی خواهید داشت.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. hosin می گوید

  با سلام تشکر عالی بود

  ۱+
 2. محمدی می گوید

  خوب بود

  ۱+
 3. کیمیا کتاب می گوید

  مرسی از مطلب خوب و کاربردیتون
  موفق باشید

  ۱+