۱۰ روش عملی برای افزایش سطح آگاهی ذهن

10 روش عملی برای افزایش سطح آگاهی ذهن
شاید برای شما سؤال باشد چرا بعضی افراد باهوش هستند؟

چگونه می‌توانیم سطح آگاهی خود را افزایش دهیم؟

می‌توانید از راه تمرکز، به خود کمک کنید تا وارد آگاهی شوید.در تمرین زیر از بهترین مهارت‌های برای افزایش آگاهی به شما آموزش داده می‌شود.

 

۱ ترتیبی ایجاد کنید.

اگر با اتوبوس یا اتومبیل به محل کار خود می‌روید، به‌جاهایی که می‌گذرید، توجه کنید، و آن‌ها را به خاطر بسپارید. ذهنتان را از همه‌ی کارهایی که بایستی در طول روز انجام دهید، خالی کنید و در عوض جملات مثبت و تأکید کننده‌ای به خود بگویید. برای مثال: *من از روز خود لذت می‌برم* یا *امروز را صرف شکر گذاری می‌کنم*

 

۲ از تنفس خود دقت کنید.

زمانی که تلفن زنگ می‌زند، قبل از پاسخ دادن، نفس عمیقی بکشید و به‌آرامی عمل بازدم را انجام دهید. این کار شمارا متعادل نگه می‌دارد و کمک می‌کند تا تمرکز کنید و در لحظه‌ی حال باشید.

 

۳ آگاهانه راه بروید.

از هر قدمی که برمی‌دارید، آگاه باشید. حرکت‌های بدنتان را احساس کنید.

 

۴ زمانی را به گوش دادن گفته‌های دیگران اختصاص دهید.

به‌جای واکنش نسبت به حرف‌های دیگران، با وسوسه‌ی پیش‌بینی و آماده شدن برای واکنش به فکرهایتان، مقابله کنید. با تمرکز، به دیگران توجه کنید. در مقابل، روابطتان بهتر خواهد شد و از سردرگمی و سوءتفاهم به دلیل از پیش فکر نکردن، جلوگیری خواهید کرد.

 

۵ طعم غذا را بچشید.

بارها ممکن است پیش‌آمده باشد که ساندویچی خورده‌اید و متوجه نشده‌اید چه مزه‌ای داشته. از ترکیب غذا آگاه باشید و دقت کنید؛ آیا گرم است یا سرد، دهانتان چه حسی دارد و هنگام بلعیدن، غذا را احساس کنید.

 

۶ به علایق خود توجه کنید.

یک وسیله به محل کار خود ببرید. آن وسیله می‌تواند عکس فرزندتان یا خانواده‌تان باشد. آن را درجایی جلوی چشم قرار دهید. روزی یک دقیقه بایستید، به آن نگاه کنید و افکار و احساساتی را که به آن مربوط است، را مرور کنید.

 

۷ قیل از غذا خوردن ۵ دقیقه آرام باشید.

از پنجره به بیرون نگاه کنید یا آهسته قدم بزنید. نسبت به اتفاق‌های اطراف آگاه باشید و توجه کنید که چه می‌بینید؟

 

۸ از لحظه حال لذت ببرید و استفاده کنید.

زمانی که به خانه می‌رسید، هرچه زودتر لباس‌های کارتان را عوض کنید. عوض کردن لباس‌ کار به شما کمک می‌کند تا نقش بعدی خود را به عهده بگیرید. اگر با افراد دیگری زندگی می‌کنید، به آن‌ها سلام کنید. اگر تنها زندگی می‌کنید از سکوت و آرامش اطراف لذت ببرید.

 

۹ موسیقی نشاط‌آور و آرامش‌بخش گوش دهید.

با دقت تمام به موسیقی گوش دهید، طوری که گویی برای اولین بار است آن را می‌شنوید. بگذارید هارمونی‌ها و نواهای دل‌نشین، شمارا در بربگیرند و بر شما ببارند.

 

۱۰ بر یافته‌هایتان تأمل‌کنید.

در پایان روز فعال‌های خود را مرور کنید و برای تمام‌کارهایی که انجام داده‌اید به خود تبریک بگوید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.