کنترل احساسات و تقویت آن‌ها

کنترل احساسات و تقویت آن‌ها

آیا از ابزار احساساتتان خوشحال هستید یا دوست دارید این احساسات را سرکوب کنید تا جایی به شکلی ناخواسته منفجر شوند. آیا از احساساتتان در تمام لحظات آگاهی دارید یا گاهی نمی‌دانید چرا احساساتی مثل عصبانیت در شما وجود دارد؟ آگاهی داشتن از احساسات به تمرین نیاز دارد و توضیح دادن درباره‌ی اینکه چه احساسی دارید، گاهی ممکن است خیلی ساده نباشد.

مارشال روزن برگ کارشناس حل اختلافات، شیوه‌ای را ابداع کرده است به نام ارتباط صلح‌آمیز که مطابق آن باید در تمامی برخوردها با توجه به احساسات قبلی‌تان سخن بگویید تهدیدی برای دیگران نخواهد بود. نقطه‌ی شروع ارتباط صلح‌آمیز شناخت احساسات قبلی‌تان است.

هنگامی‌که نیازهایتان برآورده شده است، چه احساسی دارید؟ احساس می‌کنید که شادید، انگیزه دارید، پر اشتیاق هستید و سپاسگزارید. هر یک از این احساس‌ها با دیگری تفاوت دارد، اما ممکن است خیلی ساده از برچسب شادی برای بسیاری از آن‌ها استفاده کنید. حالا دراین‌باره فکر کنید که اگر نیازهایتان برآورده نشوند، چه احساسی دارید؟ خشمگین، خسته، حیرت‌زده، ناراحت، تنها و ناامید هستید.

هرچه دقیق‌تر احساس‌هایتان را بشناسید و از آن‌ها آگاهی یابید، روشن‌تر می‌توانید به زبان بیاورید که در موقعیتی خاص برای رسیدن به حالتی مثبت به چه چیزی نیاز دارید. فعالیت زیر به شما کمک می‌کند احساسات را در وجودتان شناسایی کنید.

 

تمرین شناسایی احساسات

۱ تمامی احساسات مثبتی را که به نظرتان می‌رسد، یادداشت کنید.

زمان‌هایی را به یادآورید که این احساس‌ها در شما وجود داشت و توضیح دهید که ازنظر فیزیکی چگونه بودید. احتمالاً شادی و احساس‌ غرور برایتان یکسان است و در هر دو حالت در ناحیه‌ی گلو احساس گرما می‌کنید یا انگیزه داشتن باعث حالتی عجیب در شکمتان می‌شود. تفاوت‌ها و شباهت‌های هر یک از این احساس‌های مثبت را شناسایی کنید.

۲ همین حالت را برای احساسات منفی در نظر بگیرید.

شاید عصبانیت باعث می‌شود در شانه‌هایتان احساس گرفتگی کنید یا تنهایی موجب احساس خلأ در شکمتان می‌شود.

۳ برخی از این احساس‌های خوشایند را که موجب تغییرات فیزیکی در شما می‌شوند، دوباره بازسازی کنید.

هنگامی‌که زمانی را به یاد می‌آورید که احساس غرور داشتید، دوباره‌ همان گرما را در ناحیه‌ی گلو حس می‌کنید، حتی اگر درست چند لحظه قبل احساس ناخوشایندی داشتید دقت کنید که بدنتان چگونه به‌سرعت به احساس‌هایتان واکنش نشان می‌دهد. این کار را تمرین کنید. گاهی برای انجام چنین کاری به زمان نیاز دارید.

۴ با بالا بردن آگاهی‌تان به این شکل، در زندگی روزمره مراقب احساس‌هایتان باشید.

 

هنگامی‌که به‌صورت غیرمنتظره باکسی ملاقات می‌کنید، چه احساسی دارید؟ احساس خشم می‌کنید؟ احساس خستگی دارید؟ احساس می‌کنید طردشده‌اید؟ ممکن است تعجب کنید که چرا اتفاق‌هایی به این سادگی احساس‌های دیگری را در وجودتان بیدار کنید.

شناخت احساس‌ها نیمی از راه است. بیان این احساس‌ها به‌گونه‌ای که دیگران آن را به‌روشنی دریافت کنند گام بعدی در سلامت احساسی‌تان است. به آخرین باری که درگیر بحثی شده بودید فکر کنید. آیا مواردی گفتید و شنیدید که ناراحت‌کننده بودند و احساس می‌کنید نمی‌توانید آن‌ها را به‌سادگی فراموش کنید؟ در حالتی آرام ممکن است پیش خودتان فکر کنید که واقعاً از بیان برخی از این موارد منظور خاصی نداشتید. اگرچه خالی کردن خودتان کار خوبی است، اما اگر اجازه دهید احساساتتان در این موارد کنترل را به دست بگیرند، به خودتان و دیگران کمکی نکرده‌اید.

با آگاه ماندن ازآنچه واقعاً نیاز دارید، می‌توانید برخی از زخم‌های احساسی‌تان را درمان کنید. احتمال دارد در رابطه‌ای احساسی نادیده گرفته شدن یا خستگی داشته باشید. می‌توانید با توضیح دلیل خاصی که این احساس را در شما ایجاد می‌کند، این احساس را به زبان بیاورید و آن را بیان کنید. این بهتر از کلی‌گویی‌هایی مثل تو هرگز برای من وقت صرف نمی‌کنی است. به فرد مقابلتان، با به زبان آوردن کاری که می‌توانید انجام دهید تا مشکل را حل کند، کمک کنید.

فراموش نکنید که هنگام داشتن احساس شادی و خوشحالی یا دیگر احساس‌های مثبت جشن بگیرید. می‌توانید با آگاهی ازآنچه باعث این احساس‌ها در شما شده و تبدیل آن‌ها به بخشی از زندگی‌تان، این احساس‌ها را پرورش دهید و بیشتر کنید. آن روزهایی که پر از حس شادی و اشتیاق از خواب بیدار می‌شوید، بی‌دلیل نیستند. دلایل خاصی وجود دارد که باعث چنین احساسی شده‌اند، شاید کمکی از طرف یک غریبه یا حتی ایمیلی که در آن دوستی به شما پیشنهاد کمک داده است. اگر بتوانید این دلایل را شناسایی کنید، خواهید توانست فرمولی شخصی برای رسیدن به شادی و احساس‌های مثبت برای خود طراحی کنید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.