عامل اصلی شادی در زندگی چیست؟

عامل اصلی شادی در زندگی چیست؟

نمی‌توان در این فرمول تغییری دهید، اما می‌توانید شادی‌تان را با توجه به این فرمول در اختیار داشته باشید.

یکی از موارد جالب درباره‌ی پژوهش‌هایی که روی شادی انجام‌شده، تحقیقی است که روی دو گروه از افراد، گروه اول کسانی بودند که در قرعه‌کشی‌ها به ثروت‌های بادآورده رسیده بودند و گروه دوم کسانی بودند که در تصادفات فلج شده بودند. همان‌طور که مشخص است گروهی که به ثروت‌های بادآورده رسیده بودند بلافاصله پس از رسیدن به ثروت‌ها میزان شادی‌شان افزایش زیادی داشته است، درحالی‌که گروه دوم دقیقاً برعکس پس از تصادف میزان شادی‌شان کاهش پیداکرده بود. جالب است که یک سال پس‌ازاین اتفاق‌ها هر دو گروه دوباره به همان میزان قبلی شادی بازگشته بودند. این یعنی پول فرضیه‌ی تطابق که مطابق آن انسان‌ها در طول زمان خود را با هر چیز خوب یابد مطابقت می‌دهند.

 

جالب است که در هر دو گروه افرادی وجود داشتند که به خاطر این اتفاق شادتر از قبل بودند؛ بنابراین رسیدن به ثروت‌های بادآورده ممکن از شادترتان کند یا تصویری روی شادی پایدارتا نداشته باشد و فلج شدن در تصادفی سخت ممکن از شمارا با امکانات و فرصت‌های جدیدی آشنا کند ‫ و به زندگی‌تان معنای تازه دهد که شادی پایدارتان از قبل بیشتر شود همه این‌ها به نقطه شروع و برخوردتان با اتفاق‌های زندگی بستگی دارد.

حالا بهتر از نگاهی به ذخیره شادی‌تان بیندازیم و ببینیم چه مواردی در انبارتان وجود دارد و چیزهایی را باید به دست آورید.

موارد زیر نشان‌دهنده برخی از موارد کلیدی است پژوهشگران آن‌ها را به‌عنوان عوامل اثرگذار روی شادی در نظر گرفتند.

انجام کارهایی که به شما انگیزه می‌دهد.

فعالیت‌هایی هدفمند که به خاطرش پولی دریافت می‌کنید یا نمی‌کنید و باعث رضایت شما می‌شوند، چون به آن‌ها علاقه دارید عامل مهم در افزایش شادی‌تان است.

 

برون‌گرایی

حتی اگر تمایلاتی برونگرایانه دارید، برون‌گرایی در مواقع مناسب می‌تواند اثر مثبتی روی میزان شادی‌تان داشته باشد. برای مثال فردی برونگرا هنگامی‌که در مهمانی با دیگران معاشرت می‌کند شادتر است، درحالی‌که فرد درون‌گرا ترجیح می‌دهد در همین مهمانی با افراد کمتری معاشرت کند و به حرف‌های آن‌ها گوش دهد تا شاد باشد. هردوی آن‌ها در این حالت با توجه به تمایلات ذاتی‌شان برون‌گرایی را تجربه می‌کنند.

 

اوقات فراغت

پرداختن به سرگرمی‌هایی که شمارا مشغول می‌کند یا صرف زمان برای خودتان می‌تواند میزان شادی‌تان را افزایش دهد.

 

خوش‌بینی

انتخاب دیدگاهی همراه با خوش‌بینی بدون توجه به اینکه اوضاع چقدر نامناسب است به شما کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشید و بهتر با چالش‌های پیش رو مقابله کنید.

 

شبکه اثرگذار دوستان و آشنایان

دوستان نزدیک و روابط صمیمی نقش مهمی در شادی‌تان دارد. کمیت و کیفیت این روابط هر دو مهم است باید احساس کنید کسانی که برایتان مهم هستند با شما ارتباط دارند.

 

برآورده شدن نیازهای فیزیکی‌تان

به‌طور خاص خواب مناسب به‌سلامتی کمک می‌کند تمرینات ورزشی ترشح هورمون اندورفین را در بدن افزایش می‌دهد این ماده شیمیایی باعث افزایش شادی می‌شود. لازم نیست برای شاد بودن حتما ثروتمند باشید، اما زندگی راحت می‌توانند شاد کند. درهرحال پژوهش‌ها نشان می‌دهد بیشتر داشتن الزاما به شاد بودن نمی‌انجامد.

 

ازدواج

شاید تعجب کنید که ازدواج می‌تواند شادی بیشتر کمک کند. در نقطه مقابل باقی ماندن در ازدواجی که مشکلات زیادی دارد در مقایسه با طلاق یا زندگی مجردی، به مقدار بیشتری از شادی‌تان می‌کاهد.

 

باورهای دینی و معنوی

داشتن هدفی بزرگ‌تر و باور داشتن به این هدف والا می‌تواند به منبع شادی‌تان تبدیل شود.

 

خوش‌بینی نسبت به‌سلامتی

شادی به موقعیت واقعی سلامتی بستگی ندارد. اینکه سلامتی‌تان را چگونه می‌بینید می‌تواند روی شادی‌تان اثرگذار باشد. به همین دلیل افرادی که سال‌هاست بیمارند می‌توانند از افراد سالم شادتر باشند، چراکه از هر پیشرفت کوچکی در سلامتی‌شان شادتر می‌شوند.

 

موارد زیر نشان‌دهنده مواردی است که در شادی اثری ندارند.

پول

باید نیازهای اولیه مالی‌تان را برآورده کنید، بیشتر از آن به نظر می‌رسد شادی با ثروت بیشتر ارتباطی نداشته باشد. پول بیشتر می‌تواند باعث خوشی و لذت بیشتر شود، اما خیلی زود به این لحظه‌ها عادت می‌کنید و پس از مدتی ممکن از همین موارد از شادی‌تان بکاهد.

 

تحصیلات

داشتن مدرک دکترا در مقایسه با ترک تحصیل در مقطع دبیرستان نمی‌تواند شاد کند. رسیدن به میزان تحصیلاتی که خواهان هستید در هر دوره‌ای از زندگی ممکن است.

 

فرزندان

روشن است که فرزندان همراه خودشان خوشی و لذت می‌آورند، اما استرس و تنش هم بخشی از نگرانی‌های صاحب فرزند بودن است. فرزند داشت می‌تواند به زندگی‌تان معنا دهد، اما لزوماً به معنای شادتر شدنتان نیست.

 

جذابیت فیزیکی

خیلی ساده می‌تواند بدبختی‌های افراد مشهور و جذاب نگاهی بیندازید تا متوجه شوید جذاب بودن عوامل اثرگذاری روی میزان شادی نیست.

 

سن و سال

پژوهش‌ها در این مورد تا حدودی بدون نتیجه‌اند، اما در حالت کلی می‌توان گفت که شادی در هر سن و سالی می‌تواند وجود داشته باشد. نکته مهم این است که چه دیدگاهی درباره‌ی سن و سال دارید.

 

جنسیت

مرد بودن یا زن بودن هم نمی‌تواند به‌تنهایی دلیل شاد بودن باشد، تحقیقات نشان داده است که زن‌ها به دلیل حساس‌تر بودن زودتر شاد می‌شوند و زودتر شادی‌شان را از دست می‌دهند.

 

زندگی در محله‌ای واقع آب‌وهوای نامناسب

نکته جالب این است که هر جا بروی آب‌وهوای خود را همراه خود به آنجا می‌برید شادی بیشتر با نقل‌مکان به محلی آب‌وهوای آفتابی دارد نمی‌توانند دائمی باشد.

شاید در انبارتان موارد زیادی که باعث شادی بیشتر می‌شود وجود داشته باشد اما شاید برای برخی از این عوامل خالی است. فعالیت زیر را انجام دهید تا متوجه شوید در چه مواردی به پیشرفت و توجه بیشتری نیاز دارید.

 

  1. تجسم کنید که  شادترین پژوهشگر زندگی‌تان هستید، چه عواملی با توجه به موارد قبلی روی شادی‌تان بیشترین و بهترین اثر را داشته‌اند؟ ۵ مورد را شناسایی کنید. برای مثال سفر به کشورهای دیگر ممکن از یکی از این موارد باشد.
  2. به زمان حال فکر کنید. کارهای کوچکی که انجام می‌دهید تا شادی‌تان بیشتر شود چه هستند؟ بازهم ۵ مورد را ذکر کنید. برای مثال پیاده‌روی یا مطالعه کتابی دوست‌داشتنی.
  3. حالا عواملی را می‌شناسید که شامل انتخاب‌های زندگی یا عادات روزمره‌تان هستند وشما را شادتر می‌کنند.
  4. هر یک از این موارد را روی یک برگه کاغذ یادداشت کنید.
  5. این کاغذها را برحسب اولویتشان کنار هم قرار دهید. کدام عامل برایتان از دیگری مهم‌تر است؟ مهم نیست که چنین عاملی هم‌اکنون در زندگی‌تان نقش دارد یا نه. بر اساس اولویت این موارد را از یک تا ده دسته‌بندی کنید.
  6. در این مورد فکر کنید که در حال حاضر درباره هر یک از این عوامل تا چه اندازه احساس رضایت دارید. قلمی به رنگ دیگر بردارید و در این موارد را برحسب میزان رضایتتان اولویت‌بندی کنید.
  7. نگاهی به امتیازها بیندازید و دقت کنید که کدام‌یک از این عوامل در هر دو حالت امتیاز کمتر از پنج دارند.
  8. در پایان توجه کنید که چگونه می‌توانید میزان رضایتتان را از عوامل افزایش‌دهنده‌ی شادی افزایش دهید. ایده‌هایتان را به هدف تبدیل کنید
    بهتر از این فعالیت را در طول ۲۴ ساعت تکمیل کنید.

 

توجه بیش‌ازاندازه به عواملی که خارج از اختیارتان هستند، کار بیهوده‌ای است به همین دلیل بهتر است با خودتان صادق باشید. این پژوهش‌ها نشان داده است که اقدام کردن برای اصلاح مواردی که در اختیارتان است شمارا بسیار شاد می‌کند تا تغییر مواردی مثل اخلاق دیگران که کنترلی روی آن‌ها ندارید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.