آموزش‌ مهارت‌های شخصی برای زندگی بهتر

چگونه رفتارمان را تغییر دهیم

چگونه رفتارمان را تغییر دهیم

بهترین بودن به این معنا نیست که باید نحوه‌ی انجام کار‌ها را در خود عوض کنید. بهترین بودن به این معناست که برخی از رفتارهایتان را طوری اصلاح کنید یا تغییر دهید که به نتایج بهتری برسید. در حقیقت تمایل و تصمیم برای رشد، بخش مهمی در زندگی است.

آیا برخی نمی‌توانند خود را تغییر دهند؟ شاید کسانی را بشناسید که رفتارهایشان را عوض کرده‌اند، اما پس از مدتی دوباره به همان رفتار‌ها قبلی بازگشته‌اند. برای مثال سیگاری‌هایی که پس از ترک چندساله سیگار، دوباره این عادت را شروع کرده‌اند یا افراد پرتنش بعد از مدت‌های طولانی آرامش و تمرین آرامش، دوباره به حالت پر‌اضطراب قبلی باز‌گشته‌اند. ممکن است پیش خودتان فکر کنید که آدمی هرگز عوض نمی‌شود.

روند تغییر معمولاً سخت و پر چالش است. حتی اگر گاهی بازگشت‌هایی به رفتار‌های قبلی وجود داشته باشد، به این معنی نیست که تغییر امری محال و غیرممکن است. در حقیقت تنها از طریق تلاش برای تغییر است که می‌توانید متوجه شوید چه شیوه‌هایی برایتان کارایی دارد و چه شیوه‌هایی کارایی لازم را ندارد. توماس ادیسون هنگام اختراع برق چیزی حدود ده هزار بار به شیوه‌های مختلف تلاش کرد. او پس از شکست در هر تلاش، خو را شکست‌خورده نمی‌دانست.
او باور داشت هر تلاش ناموفق گامی است برای رسیدن به موفقیت نهایی، چراکه یکی از شیوه‌هایی که کارایی نداشت، با این تلاش ناموفق کنار گذاشته می‌شد.

 

در میان افراد الکلی‌ها این باور وجود دارد که ممکن است اعتیاد به الکل همیشه در فرد باقی بماند، اما او می‌تواند طوری رفتار‌هایش را تنظیم کند و تغییر دهد که به شکل فردی معتاد به الکل زندگی نکند.

اگرچه چنین چیزی در نگاه اول غمگین به نظر می‌آید، اما می‌تواند تحسین‌برانگیز باشد. شما هم می‌توانید با استفاده از توانایی‌هایتان بهترین باشید.

کمی درباره‌ی روند تغییر متفاوت فکر کنید. تجسم کنید که رفتار‌های تازه‌ای را بر‌می‌گزینید  تا اینکه با رفتار‌های نامناسب قبلی‌تان بجنگید. هرکسی توانسته است از وزنش کم کند، باور دارد که فقط حذف برخی غذا‌ها از برنامه غذایی برایش کار‌ساز نبوده است، او هم‌زمان عادت ورزش را نیز به رفتار‌هایش اضافه کرده و هم‌زمان از غذا‌های وسوسه‌انگیز و چاق‌کننده دورمانده است.

 

هنگامی‌که کار مثبتی را برای انجام دادن انتخاب می‌کنید که برایتان لذت‌بخش و ساده هم هست، چه احساسی دارید؟  حالا درباره‌ی زمانی فکر کنید که تقلا می‌کنید عادتی نامناسب را از خود دور کنید.حقیقت این است که انجام دادن یک کار لذت‌بخش‌تر از متوقف کردن کار است.
انتخاب رفتار‌های جدید در مقابل دور انداختن عادت‌های نامناسب قدیمی، کار ساده‌تری است. می‌توانید رفتار جدیدی را انتخاب کنید که خودبه‌خود رفتار قدیمی و مخربی را از زندگی‌تان خارج کند.

این مقالات را هم بخوانید

نظرات بسته شده است.