چگونه خودمان را دوست بداریم؟

چگونه خودمان را دوست بداریم؟

متأسفانه عده‌ی زیادی از مردم اصلاً خودشان را دوست ندارند و از زندگی و شرایط فیزیکی بدن خود راضی نیستند. اما باید یادبگیریم که خودمان را دوست بداریم با همین شرایط فعلی، فکر می‌کنید این‌همه استرس و ناامیدی و عدم موفقیت در کارهای چیست؟ به‌جرئت می‌توان گفت دوست‌نداشتن خود است. اگر ما بتوانیم جسم خود را دوست بداریم؛ حتماً برای سلامتی آن‌هم اقدام خواهیم کرد. وقتی شما احساس خوبی نسبت به خود نداشته باشید این پیغام، از مغز به تمام سلول‌های بدن ارسال می‌شود و سلول‌های بدن بر اساس برنامه‌ای که از مغز گرفته‌اند، شمارا در شرایطی قرار می‌دهند که انگیزه کافی برای زندگی کردن را نداشته باشید.

 

می‌توان تأثیرات منفی ازجمله:

  • بیماری
  • استرس
  • ناتوانی جسمی
  • عدم تمرکز

بی‌هدفی و… را در برداشت. همین یک احساس نسبت به خود، ببینید چه تغییراتی در زندگی شما ایجاد می‌کند. ممکن است چاق باشید و از این وضعیت جسمی خود اصلاً راضی نباشید؛ و مداوم غر بزنید که چرا شکم من این‌قدر بزرگ است چرا بدن زشتی دارم؛ اما دست نگه‌دارید با این کار و این نوع تفکر نه می‌توانید از این وضعیت خلاص شوید و نا احساس آرامش داشته باشید.
هرچقدر هم غر بزنید و از اتفاقات، احساس ناراحتی کنید نمی‌توانید به خود کمک کنید. شاید بگوید طبیعی است، در نگاه اول بله ناراحتی شما طبیعی است اما هدف چیست؟ آیا می‌خواهید از این وضعیت خلاص شوید؟ پس باید کنترلی روی ذهن خود داشته باشید.
به‌جای اینکه به خود تلقین منفی کنید بهتر است خود را در وضعیت روحی مثبت قرار دهید.

مثلاً با جملاتی: «من خودم را دوست دارم» احساس مثبت را در خود ایجاد کنید و کم‌کم با اصول ذهنی می‌توانید وضعیت جسمی خود را به وضعیت ایدئال تبدیل کنید.

 

تکنیک آینه

من همیشه پیشنهاد می‌کنم برای افزایش دوست داشتن خود از تکنیک آینه، استفاده کنید. واقعاً معجزه می‌کند سعی کنید روزانه چند دقیقه جلوی آینه از خود تعریف کنید و جاهای مختلف بدن که احساس خوبی نسبت به آن ندارید را تحسین کنید و با لمس دستان خود بر روی آن مکان از احساس دوست داشتن خود نسبت به آن بگویید. وقتی ذهن شما احساس خوبی نسبت به شما داشته باشد و در وضعیت آرامش باشد بیشتر می‌تواند به شما کمک کند تا اینکه در وضعیت خوبی نباشد.
دوست داشتن خود امروزه یک تکنیک شده در علم پزشکی که بیشتر روانشناسان و روانکاوان از آن استفاده می‌کنند؛ و به بیمارانشان پیشنهاد می‌کنند که از این تکنیک برای افزایش سرعت بهبودی خود استفاده کنند.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.