چگونه تفکر مثبت داشته باشیم ۴ راه کار

چگونه تفکر مثبت داشته باشیم 4 راه کار

بیشتر افرادی که می‌خواهند تغییر کنند سوال برایشان پیش می‌آید که چگونه تفکر مثبت داشته باشیم. برای این‌که تفکر مثبت داشته باشید باید نقطه توجه خود را بر وقایع مثبت خوب زندگی بگذارید. درست است که هم منفی است و هم مثبت اما باید این قدرت را در خود پرورش دهید که بتوانید روی رویداد‌های مثبت تمرکز کنید. بله در اول کار شاید کمی سخت باشد اما باکمی تکرار و تمرین خواهیم دید که بسیار تأثیرگذار بوده یعنی به‌صورت ناخودآگاه تفکر مثبت در ما ایجاد می‌شود.

در قدردانی، تشخیص منظم چیزهایی در زندگی که برایشان سپاسگزار هستید و رضایت و لذت را به همراه دارند، بسیار مهم است.
هنر ایجاد نگرش متعادل و خوش‌بینانه‌تر نسبت به زندگی، آموختن تشخیص بهترین‌های خود و دیگران است. تمرین زیر را انجام دهید.

 

تمرین تفکر مثبت

۱ از عبارات تأکیدی مثبت روزانه استفاده کنید. متن‌هایی که در آن‌ها جملات انگیزشی مثبت وجود دارد را مطالعه کنید. این تمرین باعث می‌شود کم‌کم ذهن شما به سمت تفکر مثبت گرایش پیدا کند.

۲ تفکر به چیزی که ازنظر شما بی‌ارزش است؛ یعنی مثلاً شاید یک میخ برای شما بی‌ارزش باشد. لحظه‌ای تفکر کنید و بگویید همین میخ می‌تواند چقدر سودمند باشد. برای آویزان کردن لباس یا جعبه‌آچار، برای ساخت یک کلبه چوبی برای ساخت یک کشتی و صدها استفاده دیگر، این تمرین بسیار قدرتمند است آن را جدی بگیرد و سعی کنید لحظه‌ای به چیزی که بی‌ارزش است تفکر کنید و فکر کنید چه استفاده‌هایی می‌توان از آن کرد و چقدر سودمند است.

۳ به مدت یک هفته هر شب اتفاق‌های آن روز را مرور کنید و چیزهایی را که برایتان خوب پیش رفته شناسایی کنید. تمام چیزهایی را که به فکرتان خطور می‌کند بنویسید و نقش خود را در آنچه اتفاق افتاده در نظر بگیرید.

چیزهای خوب لزوماً نبایستی معنای عمیقی داشته باشند. آن‌ها می‌توانند به‌سادگی «من یک تماس تلفنی مشکل را بهتر ازآنچه فکر کردم، پاسخ دادم» یا «من از دیدن بازی کودکان در پارک لذت بردم» باشند.

۴ سعی کنید اتفاق‌های خوب زندگی خود را بنویسید وقتی چیزی را می‌نویسید، این کار به شما کمک می‌کند که بر آن تمرکز کنید؛ تمرکز بر نقش خود در آن اتفاق کمک می‌کند که مطمئن شوید و احساس کنید که بر زندگی تسلط دارید.

هدف از تمرین کمک به شما برای هشیارتر شدن و ایجاد تفکر مثبت نسبت به زندگی، همراه با افزایش احساس اطمینان و تسلط است. بااین‌حال اگر برای مثال این تمرین را طوری انجام دهید که به کاری روان تبدیل شود و احساس کنید که حتماً بایستی آن را هرروز انجام دهید.

این تمرین درباره‌ی میزان شناسایی کردن زیاد نیست، بلکه به معنای آن اتفاق‌ها برای شما می‌پردازند. به‌جای آن‌که وقت خود را صرف گشتن به دنبال چیزهایی کنید تا آن‌ها را بشمارید، بهتر است ۳ چیز معنادار داشته باشید.

 

و در آخر کلید قفل

باید شما پذیرش رویدادهای منفی باشیم و با آن‌ها دوست شویم حتی به‌سلامت شما هم کمک می‌کند. اگر در خیابان ماشینتان پنچر شد و یا لباستان پاره یا کثیف شد و یا هزاران اتفاق دیگر اصلاً نگران نباشید و این رویداد را بپذیرید خواهید دید که بعد از پذیرش، چقدر ذهنتان آرام و مثبت می‌شود و حتی باعث کاهش رویدادهای منفی می‌شود. ولی اگر غر بزنید و شکایت کنید هیچ‌چیز درست نمی‌شود ذهن خود را خسته می‌کنید با این کار، امروزه دانشمندان بر این باورند که تفکر مثبت حتی در طول عمر و سلامتی هم تأثیر بسزایی دارد.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.