آموزش‌ مهارت‌های شخصی برای زندگی بهتر

چگونه تفکری مثبت داشته باشیم

چگونه تفکری مثبت داشته باشیم

بیشتر افرادی که می‌خواهند تغییر کنند سوال برایشان پیش می‌آید که چگونه تفکری مثبت داشته باشیم برای این‌که تفکری مثبت داشته باشید باید نقطه توجه خود را بر وقایع مثبت خوب زندگی بگذارید. درست است که هم منفی است و هم مثبت اما باید این قدرت را در خود پرورش دهید که بتوانید روی رویداد‌های مثبت تمرکز کنید. بله در اول کار شاید کمی سخت باشد اما باکمی تکرار و تمرین خواهیم دید که بسیار تأثیرگذار بوده یعنی به‌صورت ناخودآگاه تفکر ما مثبت می‌شود.

در قدردانی، تشخیص منظم چیزهایی در زندگی که برایشان سپاسگزار هستید و رضایت و لذت را به همراه دارند، بسیار مهم است.

هنر ایجاد نگرش متعادل و خوش‌بینانه‌تر نسبت به زندگی، آموختن تشخیص بهترین‌های خود و دیگران است. تمرین زیر را انجام دهید.

 

تمرین

۱ به مدت یک هفته هر شب اتفاق‌های آن روز را مرور کنید و چیزهایی را که برایتان خوب پیش رفته شناسایی کنید. تمام چیزهایی را که به فکرتان خطور می‌کند بنویسید و نقش خود را در آنچه اتفاق افتاده در نظر بگیرید.

چیزهای خوب لزوماً نبایستی معنای عمیقی داشته باشند. آن‌ها می‌توانند به‌سادگی «من یک تماس تلفنی مشکل را بهتر ازآنچه فکر کردم، پاسخ دادم» یا «من از دیدن بازی کودکان در پارک لذت بردم» باشند.

۲ سعی کنید اتفاق‌های خوب زندگی خود را بنویسید وقتی چیزی را می‌نویسید، این کار به شما کمک می‌کند که بر آن تمرکز کنید؛ تمرکز بر نقش خود در آن اتفاق کمک می‌کند که مطمئن شوید و احساس کنید که بر زندگی تسلط دارید.

هدف از تمرین کمک به شما برای هشیارتر شدن و ایجاد تفکری خوب و مثبت نسبت به زندگی همراه با افزایش احساس اطمینان و تسلط است. بااین‌حال اگر برای مثال این تمرین را طوری انجام دهید که به کاری روان تبدیل شود و احساس کنید که حتماً بایستی آن را هرروز انجام دهید.

این تمرین درباره‌ی میزان شناسایی کردن زیاد نیست، بلکه به معنای آن اتفاق‌ها برای شما می‌پردازند. به‌جای آن‌که وقت خود را صرف گشتن به دنبال چیزهایی کنید تا آن‌ها را بشمارید، بهتر است ۳ چیز معنادار داشته باشید.

 

و در آخر کلید قفل

باید شما پذیرش رویدادهای منفی باشیم و با آن‌ها دوست شویم حتی به‌سلامت شما هم کمک می‌کند اگر در خیابان ماشینتان پنچر شد و یا لباستان پاره یا کثیف شد و یا هزاران اتفاق دیگر اصلاً نگران نباشید و این رویداد را بپذیرید خواهید دید که بعد از پذیرش چقدر ذهنتان آرام و مثبت می‌شود و حتی باعث کاهش رویدادهای منفی می‌شود ولی اگر غر بزنید و شکایت کنید هیچ‌چیز درست نمی‌شود ذهن خود را خسته می‌کنید با این کار.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.