چگونه صدای ندای درون خود را شناسایی کنیم؟

چگونه صدای ندای درون خود را شناسایی کنیم؟

خوب است بدانید که شما دو صدای ندای درون دارید. منتقد درونی و مربی درونی، منتقد درونی حرف زدن را دوست دارد. او دائماً در حال هشدار دادن درباره‌ي عواقب کارهایی است که انجام می‌دهید.

منتقد درونی حاضر است از بدترین راه‌ها استفاده کند تا شمارا از رسیدن به آرزوهای قلبی که با بی‌پروایی به دنبالشان هستید، بازدارد. منتقد درونی واقعیت را طوری عوض می‌کند که تنها روی کارهایی که نمی‌توانید انجام دهید تمرکز می‌کنید. او نمی‌ترسد که به شما بگوید به‌اندازه‌ی کافی خوب نیستید یا احمق هستید.

خبر خوب این است که مربی‌ای درونی هم دارید که به شما انگیزه می‌دهد و تشویقتان می‌کند پیشرفت کنید. مربی درونی‌تان از آینده حرف می‌زند. او درباره‌ی شمایی حرف می‌زند که دوست دارید باشید و با خوشحالی به شما می‌گوید همه‌چیز به‌خوبی پیش خواهد رفت. درست است شما چالش‌های سختی را پشت سر گذاشتید و در دوره‌هایی از زندگی ناراحت و فرسوده بودید؛ اما مربی درونی‌تان درگذشته به دنبال روزهای شادی، رشد، عشق و موفقیت می‌گردد. حتی تجربه‌هایی که فکر می‌کردید ناگوار و تلخ‌اند بعدها به تجربه‌هایی شیرین تبدیل شدند.

 

برای مثال اخراج شدن از کار باعث شد تغییری اساسی در نوع کارتان بدهید و استعدادهای درونی‌تان را کشف کنید. وظیفه‌ی مربی درونی این است که شمارا تشویق کند با اقداماتی مثبت در زمان حال، آینده‌ای عالی خلق کنید. مربی درونی می‌خواهد به شما بگوید که می‌توانید به خودتان اطمینان کنید؛ چون تا زمانی که کارهای مثبتی انجام می‌دهید، همه‌چیز در مسیری درست پیش می‌رود. می‌توانید هر اشتباهی را جبران کنید و به‌جای احساس بدبختی می‌توانید احساس کنید رها و آزاد و پرانرژی هستید.

ممکن است خیلی با صدای مربی درونی‌تان آشنا نباشید، چون مدتی طولانی است که فقط صدای منتقد سمج درونی‌تان را شنیده‌اید و هنگامی‌که مربی درونی‌تان چیزی می‌گوید شاید منتقد درونی بخواهد صدای او را خاموش کند و نظرات او را غیرواقعی و خودخواهانه بداند.

 

منتقد درونی کارش را به بهترین شکل انجام می‌دهد و ما را برای نگرانی، بدبینی و تردید راضی می‌کند. منتقد درونی می‌گوید که خوش‌بینی و اعتماد‌به‌نفس توهمی بیش نیست. منتقد درونی و مربی درونی هر دو درون ما هستند و هردوی آن‌ها ارزش‌های خاص خودشان رادارند. گاهی منتقد درونی چیزی می‌گوید که توجه به آن می‌تواند سودمند باشد. (منتقد درونی معمولاً با بخش یا ذره‌ای از حقیقت شروع می‌کند و شمارا به مکالمه‌ای می‌کشاند که درنهایت در شما احساس گناه به وجود می‌آورد.)

ممکن است حتی ندانید که می‌توانید به مربی درونی‌تان اعتماد کنید. ممکن است اختیار کل زندگی‌تان را به منتقد درونی‌تان داده باشید؛ طوری که از خود اختیاری نداشته باشید. می‌توانید نقش‌های منتقد و مربی درونی‌تان را طوری عوض کنید که اختیار زندگی‌تان را به مربی درونی بدهید و منتقد درونی فقط با نظارت خودتان حق اظهارنظر داشته باشد.

 

گوش دادن به ندای درون

 • مربی درونی‌تان درست مثل مربی حرفه‌ای که با او کار می‌کنید شمارا به شیوه‌های زیر حمایت می‌کند:
 • شمارا تشویق می‌کند هدف‌هایی انگیزه‌بخش و چالش‌برانگیز تعیین کنید
 • باور دارد که می‌توانید این کار را بکنید!
 • بهترین‌ها را از شما انتظار دارد و می‌داند می‌توانید انتظار او را برآورده کنید
 • انتخاب‌های مختلفی را با شما برسی می‌کند
 • کمک می‌کند برنامه‌ای عملی طرح کنید که برایتان کارایی داشته باشد
 • شمارا در حال پیشرفت نگه‌می‌دارد
 • موفقیت‌هایتان را تحسین می‌کند
 • از رسیدن به نتایج مثبت خوشحال می‌شود

 

منتقد درونی در نقطه‌ی مقابل شمارا در دور معیوبی نگه‌می‌دارد که به‌جایی نمی‌رسد و درست عکسِ تمامی موارد بالا را انجام می‌دهد.

ترجیح می‌دهید به کدام‌یک از این دو ندا گوش دهید؟

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. عباس طاهری می گوید

  ممنونم از مطالب خوب شما

  ۲+
 2. مجید سلطانی می گوید

  سلام
  مقاله تان عالی بود
  سپاسگزارم

  ۰
 3. راه موفقیت می گوید

  سلام
  عالی بود
  تشکر و سپاس از شما

  ۰