شناخت نیاز‌های احساسی

شناخت نیاز‌های احساسی

اولین مرحله در طرح‌ریزی نقشه راه، شناختن نیاز‌های احساسی‌تان است. این نیاز‌ها مواردی است که شمارا خوشحال می‌کند. برخی از نیاز‌های احساسی‌تان ممکن است موارد زیر باشند.

 

  • امنیت و اطمینان داشتن
  • دوست داشته شدن
  • حس آرامش و راحتی داشتن
  • احساس مهم و خاص بودن
  • تجربه‌ی مواردی جدید و تازه

 

همچنین نیاز‌های برتری هم داریم که به شما احساس خوبی می‌دهند و ممکن است برای دیگران هم سودمند باشند و باعث رشدتان شوند.

  • پیشرفت در زندگی
  • تفاوتی را در این جهان ایجاد کردن

 

ممکن است برطرف کردن همه این نیاز‌ها باهم عملی نباشد. نیاز به دوست داشته شدن ممکن است باعث شود برخلاف خواسته‌ها و علایقتان کار‌هایی بکنید که برای دیگران خوشایند باشد. نیاز به امنیت ممکن است باعث شود موارد تازه را در زندگی امتحان و تجربه نکنید. نیاز به خاص و مهم بودن ممکن است باعث شود به دنبال ارتقایی در کارتان باشید که هنوز زمان مناسبش فرانرسیده است. نیاز به تجربه‌ی چیز‌های جدید ممکن است باعث شود پس از سال‌ها زندگی صادقانه، همسرتان را فریب دهید.

در مورد نیاز‌های برترتان هم بگویم اگر آن‌ها را به شکلی نامناسب با نیاز‌‌های اولیه‌تان ترکیب کنید، ممکن است به نتایج ناگواری برسید. تجسم کنید احساس می‌کنید نیاز دارید کاری برای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید انجام بدهید. به همین دلیل در موسسه‌ای خیریه کاری را شروع می‌کنید. تا اینجا هیچ اشکالی وجود ندارد. تصویر کنید که هم‌زمان دوست دارید مهم و خاص هم باشید ممکن است  در جلساتی که در این موسسه بر گذار می‌شود برای اینکه خود را فردی خواص و مهم نشان دهید رفتاری داشته باشید که ازنظر دیگران خود‌خواهانه باشد و به این شکل مایه‌ی ناراحتی دیگران شوید.

اما دقت کنید که نیاز‌های ما باید به هر شکل برآورده شود. اگر فردی نیازش برطرف نشود دست‌به‌کارهای خطرناک می‌زند تا به آن نیاز برسد. برای برآورده کردن نیاز‌ها هم کار سختی نیست فقط آن‌ها را روی کاغذ بنویسید و اولویت‌بندی کنید سه نیاز مهم را انتخاب کنید و باهدف گذاری و برنامه‌ریزی دقیق اقدام کنید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.