شناخت منابع انعطاف‌پذیری و تقویت آن‌ها

شناخت منابع انعطاف‌پذیری و تقویت آن‌ها

شناخت منابع انعطاف‌پذیری و تقویت آن‌ها

انعطاف‌پذیری ۳ گونه مختلف دارد که هرکدام باهم متفاوت هستند.

  • انعطاف شناختی: اطمینان از این‌که طرز فکرتان مثبت و سازنده است.
  • انعطاف احساسی: اطمینان از اینکه برخوردی سازنده با احساسات خوددارید.
  • انعطاف رفتاری: اطمینان از اینکه کارهایتان تا حد امکان مؤثر هستند.

 

انعطاف شناختی

 

طرز فکر شما روی رفتارتان تأثیر می‌گذارد. با تقویت باورهای جدید نسبت به خود و توانایی برای مقابله، می‌توان خود را از افکار زیان‌آور رهایی بخشید. برای مثال: اگر واقعاً توانایی خود را باور نداشته باشید، احتمالاً فکر می‌کنید که در موقعیتی دشوار، عکس‌العمل خوبی نخواهید داشت. با تقویت باورهای مثبت، با موقعیت‌ها برخورد مناسب خواهید داشت.

 

افزایش انعطاف شناختی، شامل تمرکز بر حوزه‌های زیر است:

باورها

باور‌های ماندگار و مثبتی نسبت به خود و دنیای اطراف در طرز فکرتان خلق کنید. اگر شخصاً نمی‌توانید موردی را به یادآورید، از دوستی بخواهید درباره‌ی نکات مثبت شما صحبت کند. باورهای منفی احتمالی را به چالش بکشید. شاید بحث‌هایی در ذهنتان به وجود بیاید. اطمینان یابید که وجه مثبت وجودتان برنده می‌شود!

 

شیوه‌های تفکر

تفکرات غیر سازنده و منفی را یادداشت کنید. به‌جای گفتن «من اصلاً برای این کار خوب نیستم» می‌توان گفت «درگذشته عملکرد چندان خوبی نداشتم، ولی حالا یاد گرفته‌ام چه کنم»

 

خوش‌بینی

با دیدن جنبه‌های مثبت کارهای خود، برای ایجاد خوش‌بینی، سخت تلاش کنید.

 

حل مشکلات

برای برسی مشکلات روش‌های جدید پیدا کنید. تفکر همه‌جانبه کمک می‌کند به تمام ابعاد مشکل نگاه کنید و از نگرش یک‌طرفه رها شوید.

 

شناخت‌ توانایی‌ها

ببینید کدام توانایی بهترین نتیجه را برایتان به همراه دارد.

 

انعطاف احساسی

شاید احساس کنید دستخوش احساساتی هستید که کنترل شمارا به دست می‌گیرند. اگر می‌خواهید تا حد ممکن منعطف باشید، باید در خود انعطاف احساسی ایجاد کنید. این به آن معنا نیست که احساسات خود را پنهان کنید یا تظاهر کنید که وجود ندارند، اما به این معنا هم نیست که اجازه دهید این احساسات مدام طغیان کنند. اگر به دنبال بهترین راه برای مقابله با احساسات هستید، باید بتوانید این احساسات را تشخیص دهید و به آن‌ها توجه کنید.

با تمرکز بر جنبه‌های هوشیاری احساسی، روی انعطاف احساسی خودکار کنید.

 

هوشیاری نسبت به خود

دیدگاه خود را نسبت به طرز فکر، احساس و واکنشی که به موقعیت‌های متفاوت دارید، گسترش دهید. با خود صادق باشید. آیا فرد خودداری هستید که سرانجام زیر این بار می‌شکند یا مانند مرغ سربریده، بالا و پایین می‌پرید و احساسات خارج از کنترل خود را به سمت دیگران نشانه می‌گیرید؟

 

سواد احساسی

به تمرین شناخت تفکر و احساسات خود و دیگران بپردازید. ببینید این احساسات چقدر قوی هستند و آن‌ها را تجسم کنید. به خود اجازه دهید که این احساسات را تجربه و درک کنید و قبل از سهیم شدن این احساسات با دیگران، خوب به این کار فکر کنید.

مهارت‌های ارتباطی

روشی برای رفتار دقیق و باملاحظه نسبت به دیگران پیدا کنید. مردم کار‌های زیادی دارند، اما اگر شما به آن‌ها توجه کنید، آن‌ها هم هنگام مشکلات از شما حمایت خواهند کرد.

 

انعطاف رفتاری

بیایید واقعیت را بپذیریم، همه‌ی ما از کار‌هایی که به نفعمان هستند آگاهیم، اما به دلایلی این کار‌ها را انجام نمی‌دهیم. تبدیل رفتارهای خوب به عادت، به معنای توانایی بیشتر برای مقابله با مشکلات است.

هنگام تقویت رفتاری، راه‌هایی برای رفتار مثبت پیدا کنید. در اینجا پیشنهاد‌هایی مطرح می‌شود:

 

خوددرمانی

وقتی‌که راه دشوار است، برای مراقبت از خود، از خوردن غذای ناسالم یا راه‌حل‌های موقت مانند کافئین و الکل دوری‌کنید. اگر مناسب بودن رژیم غذایی خود اطمینان یابید و در حد نیاز استراحت و ورزش کنید. خود را مکلف به داشتن رفتار‌های خوب کنید تا هنگام روبه‌رو‌ شدن با مشکلات، بتوانید از خود به‌خوبی مراقبت کنید.

 

ایجاد نظام حمایتی

روی مردم سرمایه‌گذاری کنید. رابطه برقرار کنید و برای ایجاد شبکه‌های حمایتی، روال زندگی خود را تغییر دهید. این کار مانند پرداخت منظم به بانک روابط انسانی است، پس اعتبار لازم را به دست خواهید آورد تا هنگام نیاز بتوانید از آن حمایت، برداشت کنید.

 

ابراز اعتماد‌به‌نفس

به خود اعتماد داشته باشید و از توانایی‌های خود مانند قضاوت، شوخ‌طبعی یا شجاعت محض برای حل مشکلات استفاده کنید.

 

تأثیرگذاری

به دنیا نشان دهید پس از گذراندن دوره‌ای دشوار در زندگی می‌توان همه‌چیز را بهبود بخشید و این میراث را از خود در دنیا به‌جا گذاشت.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.