شناخت مغز برای دستیابی به اهداف

 

شناخت مغز برای دستیابی به اهداف

چگونه می‌توانیم با شناخت مغز به اهداف خود دست‌یابیم؟

در هر ثانیه میلیارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ذره اطلاعات از طریق پنج حس شما دریافت می‌شود. با توجه به حجم بالای این اطلاعات نیاز دارید که راهی برای جلو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری از دیوانگی پیدا کنید. به همین دلیل این مقدار اطلاعات توسط شبکه‌‌ای از سلول‌ها در مغزتان فیلتر می‌شود تا مقدار کمی از آن‌ها به مغزتان وارد شود. این شبکه فیلتر کننده را (سیستم فعال‌سازی قابل اصلاح) می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نامیم. این سیستم مانند آنتنی کار می‌کند که پس از شناخت محرک‌ها، مغزتان را آگاه می‌‌‌‌‌‌‌کند تا به نکته‌ای توجه کند. این سیستم فقط به اطلاعاتی اجازه ورود می‌دهد که دست‌کم یکی از موارد زیر را داشته باشند:

 

اطلاعاتی که برای بقای شما مهم است.

برای مثال وقتی در خواب عمیق هستید، اما ناگهان به دلیل شنیدن صدایی از خواب بیدار می‌شوید یا هنگامی‌که در حال رؤیابافی هستید و ناگهان با صدای بوقی به خود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیید.

اطلاعاتی که برای شما تازگی داشته باشد. آخرین باری که دکور اتاقتان را تغیر دادید به خاطر می‌آورید؟ برای مدتی هر بار که وارد اتاقتان می‌شدید، احساس خوبی داشتید و همه‌چیز برایتان تازه وجدید بود. سپس بعد از چند هفته متوجه شدید که تابلویی را کج روی دیوار نصب‌کرده‌اید یا چیزی را در جای مناسب قرار نداده‌اید. این واکنش شما به این دلیل است که دیگر تازگی چیدمان جدید ازمیان‌رفته است.

اطلاعاتی که محتوای احساسی زیادی دارد. این نکته شامل اطلاعاتی می‌شود که به بقای دیگران مربوط است. برای مثال اگر ناگهان نوع نفس کشیدن فرزند‌تان تغیر کند یا همسرتان در خواب دچار مشکل شود، متوجه این موارد خواهید شد.

سیستم فعال‌سازی قابل اصلاح با محرک‌هایی فعال می‌شود که از آستانه‌ی آگاهی‌اش فرا‌ترند. اتفاق‌های عادی روزانه در زیر این آستانه قرار می‌گیرند و به همین دلیل متوجه آن‌ها نمی‌‌شویم.

 

وقتی فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید را روی دیوار می‌چسبانید، به‌سادگی پس از چند روز حتی اگر روزی چند بار هم از مقابلش بگذارید، متوجه آن نخواهید شد؛ فقط به این دلیل که فهرست موردنظر دیگر برایتان اطلاعات جدید به‌حساب نمی‌آید.

مطمئنیم که شما هم با افراد بدشانس در زندگی آشنایی دارید. کسانی که دائماً در حال نق زدن هستند و می‌گویند: من هرگز برنده چیزی نمی‌شوم یا من آدم خوش‌شانسی نیستم. نظام باور این افراد باعث می‌شود آن‌ها نتوانند فرصت‌های خوش‌شانسی را ببینند.

اگر این خوش‌شانسی‌ها زبان داشتند و این افراد را به نام صدا می‌زدند، آن‌ها در جواب می‌گفتند که این اتفاق نمی‌تواند واقعی باشد و به‌سادگی از کنار این فرصت‌ها می‌گذشتند. در عوض برخی دیگر همیشه در حال روبه‌رو شدن با فرصت‌های موفقیت‌آمیز و خوش‌شانسی هستند. نوع فکر کردن آن‌ها باعث می‌شود موفقیت را از شکست تشخیص دهند، چراکه نظام باور‌هایشان به آن‌ها می‌گوید که لیاقت برنده بودن دارند.

 

باور‌های شما آستانه سیستم فعال‌سازی قابل اصلاح در مغزتان را تشخیص و تعیین می‌کنند. کسی که باور دارد نمی‌تواند خوب حرف بزند، به‌سادگی آگهی استخدام گزارشگر را نمی‌بیند و این کار را از دست می‌دهد، حتی اگر به دنبالش باشد.

با آگاهی باور‌هایتان که بدون شک آن‌ها را درست می‌دانید، می‌توانید متوجه شوید که چرا این باور‌‌ها شمارا از رسیدن به هدف‌هایتان بازمی‌دارد.

به زمان‌هایی فکر کنید که واقعاً دوست داشتید کاری را انجام دهید، اما به هر دلیل فرصت انجام آن کار را پیدا نکردید. حالا سراغ باور‌هایتان بروید و آن‌ها را بررسی کنید. ممکن است متوجه شوید که این باور‌ها درراه رسیدن به هدف‌هایتان موانعی ایجاد کرده‌اند.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.