شناخت باورها انسان

شناخت باورها انسان

شناخت باورها

برخی از باورها می‌توانند توانتان را افزایش دهند، درحالی‌که برخی باورها ممکن است توانایی‌هایتان را محدود کنند و موانعی درراه‌تان به وجود بیاورند. خبر خوب این است که می‌توانید باور‌هایتان را تغیر دهید. برای مثال سال‌ها ورزشکاران باور نداشتند که کسی بتواند مسافت یک مایل را درزمانی کمتر از چهار دقیقه بدود. برای اولین بار در سال ۱۹۵۴ راجربنیستر توانست این رکورد را بشکند و مدت کوتاهی پس از او ورزشکاران زیادی توانستند این مسافت را کمتر از ۴ دقیقه بدوند.

آیا هم‌اکنون فکر می‌کنید: چرا باوری را که دنیا‌یم شکل داده است، عوض کنم؟ کاملاً درست است که باور‌های شما به دنیایتان شکل داده‌اند، اما از خودتان سؤال کنید این شکل چگونه است. آیا این شکل دوست‌داشتنی است و شمارا به‌سوی موفقیت حرکت می‌دهد یا خیر. اگر باوری مانعی درراه‌تان ایجاد می‌کند، آن را تغیر دهید.

هنگامی‌که درباره باوری فکر می‌کنید، ممکن است تصویری در ذهنتان شکل بگیرد، احساس خاصی داشته باشید، صدایی خاص در گوشتان چیز‌ی را زمزمه کند یا این موارد را در هر سه باهم تجربه کنید. ویژگی‌های باور‌هایتان، ویژگی‌های دیداری، شنیداری و احساسی را می‌توان خصوصیات باور‌هایتان نامید.

 

تغییر باور

یکی از راه‌های تغیر باورها تنظیم و اصلاح این ویژگی‌های حسی است. این فرایند می‌تواند سود‌مند باشد، چون به شما کمک می‌کند اثر‌ی را که باور‌های محدودکننده روی شما دارند، محدود کنید و اثر باور‌های مثبت را تقویت کنید. تصور کنید که با افراد پیرامونتان به‌سادگی دچار مشکل می‌شوید.

در این حالت تغییر باور‌هایتان و پرورش این باور که (من رابطه‌ی خوبی با اطرافیانم دارم) می‌تواند اثر زیادی روی ارتباطاتتان داشته باشد. به همین شکل اگر می‌دانید که در هنر مهارت دارید، همین باور می‌تواند شمارا به‌سوی شغلی مناسب دریکی از رشته‌های هنری هدایت کند.

جامعه بزرگ انسان‌ها باور‌هایی دارند که باعث محدودیت می‌شود. این باورها گاهی باعث تبعیض نسبت به گروهی خاص می‌شوند. نظام باور‌های هر فرد می‌تواند از ارزش‌های خاصی حمایت کند. به علت همین ارزش‌هاست که کار‌هایی را انجام می‌دهید و از انجام کار‌های دیگری دوری می‌کنید. باور‌های شما رفتار‌های شمارا شکل می‌دهند. البته با این پیش‌شرط که ذهن ناخودآگاهتان با این باورها تناقضی نداشته باشد.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.