شرطی‌سازی ذهن برای انجام کارهای سخت

شرطی‌سازی ذهن برای انجام کارهای سخت

افراد موفق برای هر کاری به جای تلاش فیزیکی، تلاش فکری می‌کنند. آنها اصول شرطی‌سازی ذهن را برای موفقیت می‌دانند. خب حالا چگونه ذهن خود را عادت به کارهای خوب دهیدم؟ تا بتوانیم به هر آنچه را که می‌خواهیم در زندگی برسیم. اگر این سؤالات ذهن شمارا مشغول کرده است تا آخر این مقاله با ما باشید.
اگر دقت کرده باشید تعداد زیادی از افراد نزدیکمان را می‌بینیم که انسان‌های موفقی هستند همیشه درراه هستند و آن‌ها عادت کرد‌ه‌اند که موفق باشند و از انجام کار‌هایشان لذت می‌برند؛ و حتی کار‌هایی که انجام می‌دهند آن‌ها را نیز به موفقیت نزدیک‌تر نیز می‌کند.

و حتی اگر از آن‌ها سؤال کنید که از زندگی خود راضی هستید با شور اشتیاق میگویند بله راضی هستم و هیچ‌گاه خسته نمی‌شوند.

 

راز این افراد چیست؟

اگر برای شما هم جذاب است که راز این افراد را بدانید و آن را به کار ببرید ما آن راز را برای شما فاش می‌کنیم. یکی از عوامل مهمی که این‌گونه افراد را موفق می‌کند شرطی‌سازی ذهن برای موفقیت است؛ یعنی آن‌ها ذهن خود را عادت به کار‌های خوب و مثبت می‌دهند تا در زندگی پیشرفت کنند.

 

آزمایش

ایوان پاولف یک روانشناس روسی آزمایش جالبی انجام داد. او یک سگ را در محلی قرارداد ولوله‌ای به دهان سگ بست تا بزاق ترشح‌شده سگ را اندازه‌گیری کند و در همین حال زنگی هم در بالای سر سگ قرارداد و در هر نوبت غذایی که برای سگ می‌آورد آن زنگ را به صدا درمی‌آورد و بزاق ترشح‌شده‌ی سگ را اندازه‌گیری کند و بعد از چندین مرتبه تکرار این آزمایش پاولف این بار زنگ را به صدا درمی‌آورد ولی هیچ غذایی برای سگ نمی‌آورد خیلی جالب است که سگ همان مقدار بزاق را ترشح می‌کند که قبلاً هم در هنگام به صدا درآوردن زنگ و دیدن غذا از او ترشح می‌شد.

مهم‌ترین درسی که از آزمایش پاولف می‌توانیم بگیرم این است که شرطی‌سازی ذهن برای انجام کارهای سخت امکان پذیر است.

 

شرطی‌سازی ذهن برای انجام کارهای سخت

مثالی کوتاه می‌زنم برای شرطی‌سازی ذهن مثلاً برای درس خواندن، فرض کنید شما اصلاً حوصله درس خواندن را ندارید و اشتیاقی هم به انجام این کار ندارید. در اینجا شما باید ذهن خود را شرطی کنید که باکمال میل این کار را انجام دهد. اول فهرستی ازآنچه دوست دارید انجام دهید و از انجام دادن آن لذت می‌برید، ولی به دلیل درس زیاد نمی‌توانید آن‌ها را انجام دهید تهیه کنید مثلاً مشاهده تلویزیون یا بازی کردن فوتبال و یا اصلاً رفتن به پارک و یا هرجایی دیگر.

در اینجا شما باید به خود پاداش بدهید مثلاً بگویید من با یک ساعت درس خواندن می‌توانم برنامه تلویزیونی موردعلاقه‌ی خود را مشاهده کنم. به ذهن خود بگویید (او را شرطی کنید) اگر مثلاً امروز ۳ ساعت (کاری را که دوست ندارید انجام دهید) را انجام می‌دهم و برای پاداش این کار (۲ ساعت کاری که از آن لذت می‌برم را انجام می‌دهم) با تکرار این تمرین کم‌کم ذهن شما شرطی می‌شود و برای گرفتن پاداش خود، کار‌های سختی که از آن‌ها لذت نمی‌برد را انجام می‌دهد تا به پاداش خود برسد.

شما می‌توانید شرطی‌سازی ذهن را از همین لحظه آغاز کنید و ذهن خود را برنامه ریزی کنید برای موفقیت. چه خوب می‌شود که ذهن خود را همانند انسان‌های موفق شرطی‌سازی کنید؛ و از موفقیت خود لذت ببرید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.