سلسله‌مراتب نیاز‌های مازلو چیست؟

سلسله‌مراتب نیاز‌های مازلو چیست؟

سلسله‌مراتب نیاز‌های مازلو (هرم مارلو) نیازهای انسانی را مشخص می‌سازد و توضیح می‌دهد چه عواملی به اشخاص انگیزه می‌دهند. آبراهام مازلو، یکی از پیشگامان حرکت بالقوه انسان‌ها، درزمینهٔ انگیزه دادن به اشخاص مطالعات جالبی صورت داده است. برای او جالب بود که چه عواملی به انسان‌ها انگیزه می‌دهند تا به‌رغم همه موانع و مشکلات بتوانند کارشان را انجام دهند و به خواسته‌هایشان برسند.

نمودار مازلو

 

 

مازلو به این نتیجه رسید که انسان‌ها در تمام مدت عمر خود خواهان دستیابی به نیاز‌های ارضا نشده خود هستند. او اشخاص را در یک سلسله‌مراتب طبقه‌بندی کرد. نیاز‌های همگان از پایین نمودار شروع می‌شود و به سمت بالا امتداد پیدا می‌کند. این الگو در بسیاری از دوره‌های آموزش مدیریت تدریس می‌شود؛ اما الگوی مازلو به‌مراتب پا فراتر از حد کار و حیطه آن می‌گذارد و به قلب انسانیت می‌رسد.

مازلو معتقد بود هر کس ابتدا باید نیاز‌های فیزیولوژیکی خود را برطرف سازد؛ نیاز به هوا، غذا، خواب غیره. تنها وقتی این نیاز‌ها برطرف شده باشند شخص می‌تواند برحسب نیاز یک طبقه بالاتر برود. شما به‌عنوان یکی از اعضای جامعه مدرن درزمینهٔ‌ این نیاز‌های اولیه تأمین‌شده‌اید؛ اما اگر به زیرآب بروید و با مشکل هوا روبه‌رو شوید می‌دانید که چگونه این نیاز فیزیولوژیکی بر سایر ابعاد نیاز‌های شما اولویت پیدا می‌کند.

وقتی نیاز‌های فیزیولوژیکی شما برطرف می‌شوند، خود‌به‌خود سطح بالا‌تر می‌روید و به نیاز ایمنی می‌رسید. حالا این نیاز است که بر شما چیره می‌شود. بار دیگر جامعه مدرن محیط ایمنی در اختیارتان قرار می‌دهد تا از امنیت و ایمنی برخوردار باشید؛ اما هرگاه احساس تردید کردید، مجبورید ابتدا این تهدید را از میان بردارید و بعد به سلسله‌مراتب بعدی یعنی عشق برسید.

در مرحله بعدی، نیاز به عشق مطرح می‌شود. می‌خواهید دوست بدارید و دیگران هم شمارا دوست بدارند. اگر احساس انزوا و تنهایی بکنید، نمی‌توانید به مرحله بالایی یعنی عزت و حرمت نفس برسید.

در سطح بعدی سلسله‌مراتب نیاز‌های مازلو، به عزت‌نفس می‌رسید. ممکن است قبلاً این موضوع برایتان مهم نبوده، اما در این مقطع اهمیت فراوان پیدا می‌کند.

و سرانجام، وقتی مراحل قبلی را با موفقیت پشت سر گذاشتید، به مرحله آخر می‌رسید که مرحله‌ خود شکوفایی است. هرچه آن چیز‌هایی را که به شما انگیزه بیشتری می‌دهند بهتر درک کنید، بیشتر می‌توانید به انگیزه‌های لازم دست پیدا کنید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.