روش‌های مقابله با افراد منفی

روش‌های مقابله با افراد منفی

همه ما در زندگی خود افرادی اطراف ما هستند که بسیار منفی نگر هستند. و معمولا به آن‌ها افراد منفی هم می‌گوییم.  این‌گونه افراد باور ضعیفی دارند. افراد عصبی و پرخاشگری هستند آن‌ها زیاد غر می‌زنند. دارای شخصیت متفاوتی هستند اما برای ما سوال پیش‌آمده که ما در زندگی خود با این‌گونه افراد چگونه کنار بیاییم.
در بعضی از موارد این افراد بسیار به ما نزدیک هستند مانند پدر،مادر،خواهر،برادر، و یا بعضاً اشخاصی هستند در محیط کار ما خیلی سخت است ما که نگرش مثبت داریم و شخصیتی مثبت داریم چگونه با این‌گونه افراد کنار بیاییم.اما روشی به شما می‌گویم که اگر این چند قانون را رعایت کنید از این آشفتگی فکری راحت می‌شوید و دیگر این‌گونه افراد باعث نگرانی و عصا بخوردی شما نمی‌شود.

 

عدم توجه به افراد منفی

همین‌که شما نگران این موضوع هستید و باعث عصبانیت شما می‌شود. باز برمی‌گردد ، به میزان توجه شما به آن فرد شما با توجه کردن به شخص منفی‌باف ذهن خود را متمرکز می‌کنید به‌سوی او و همیشه هم این سؤال‌ها در ذهن ما زمزمه می‌شود. ای‌کاش از دست این من خلاص شوم،ای‌کاش که تغییر می‌کرد، دقت داشته باشید که در زندگی هر چه بیشتر از یک موضوع شکایت کنید.

آن موضوع را بیشتر به خود جذب می‌کنید.اما اگر بتوانید توجه خود را از آن فرد بردارید و به چیز دیگری متمرکز شویم. خواهید دید که با این کار چقدر ذهن شما آرام می‌شود.

 

بی‌خیال بودن افراد منفی

سعی کنید بی‌خیال باشید نسبت به واکنش‌ها افراد منفی  یا گاه ما یک باور کلی راجع به یک موضوعی داریم و اما طرف مقابل ما خلاف این موضوع صحبت می‌کند. با شنیدن این حرف از طرف مقابل ما واکنش‌های متفاوتی انجام می‌دهیم.

 • جروبحث کردن با طرف مقابل و عدم پذیرش دیدگاه فرد مقابل
 • ثابت کردن این‌که من راست می‌گویم
 • دعوا کردن

 

اما یک‌لحظه برگردیم به عقب اگر شما هیچ واکنشی به فرد مقابل نشان نمی‌دادید،این اتفاق پیش می‌آمد؟ جواب نه است پس ما چرا باید به دیدگاه شخصی افراد واکنش نشان دهیم،تا موجب کدورت شود. اما بی‌خیالی دلیل این نیست که فرد مقابل راست می‌گوید یا دروغ فقط عدم توجه به فرد مقابل هست. دقت داشته باشید که هر فرد نسب به نوع شرایط زندگی یک باورهایی دارد و ظرف مدت چند سال این باورها شکل‌گرفته و ما هم با یک گفت‌وگو ساده می‌خواهیم تمام باورهای چندساله این فرد را حذف کنیم.

زندگی خیلی بزرگ‌تر از جیزی است که ما بخواهیم با موضوعات کوچک زندگی خود را محدود کنیم.ذهن خود را ازاین‌گونه موارد پر نکنیم.

 

هم‌رنگ جماعت شو

گاهی شرایطی پیش می‌آید ممکن است جان ما، و یا حتی شغل و یا روابط ما به خطر بیندازد با موافقت کردن با طرف مقابل در اینجا کمی باید زیرک بود، و با دیدگاه طرف مقابل و یا فرد منفی باهم راستا شد.کمی روشن می‌گویم با مخالفت با طرف مقابل ممکن است به نفع ما نباشد. در اینجا می‌توان با دیدگاه طرف مقابل موافقت کرد حتی اگر تائید شما نباشد. اما دقت کنید این کار مدتی محدود جواب می‌دهد و ممکن است این موضوع برای شما کارساز نباشد بهتر است روش زندگی خود را تغییر دهید نوع کار و فعالیت خود را تا با چنین مواردی روبه‌رو نشوید.

 

در آخر

اگر ما دقت خود را بر روی نکات منفی فرد مقابل بگذاریم رفته‌رفته خصوصیاتی که ما از آن متنفر هستید بیشتر می‌شود و این موضوع برمی‌گردد به قانون توجه و دریافت به هرچه توجه کنید همان را دریافت می‌کنید.

 

راه‌کار

سعی کنید بیشتر به نکات مثبت فرد مقابل توجه کنید به‌هرحال اگر یک فرد هرچند بد باشد یک یا دو نکته مثبت دارد سعی کنید هر وقت با طرف مقابل روبه‌رو می‌شوید به‌جای توجه به نکات منفی طرف به نکات مثبت او توجه کنید.حتماً خواهید دید بعد از یک مدت رفتار فرد تغییر می‌کند.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بدون نظر
 1. کیمیا فکر بزرگ می گوید

  مرسی
  خیلی خوب بود
  موفق باشید

  ۱+