آموزش مدیتیشن برای آرامش ذهن

آموزش مدیتیشن برای آرامش ذهن

کارهای روزمره و دغدغه ذهنی، ذهن ما را در طور روز ناآرام می‌کند و این ناآرامی موجب می‌شود تا به فعالیت‌های مهم زندگی خود نرسیم و بیشتر وقت‌ها احساس خستگی کنیم. یک ذهن ناآرام نمی‌تواند خوب فکر کرند و تصمیم بگیرد. تصور کنید در اتاقی هر چیزی در جای قرار دارد و اتاق بسیار شلوغ و نامرتب است. ذهن بیشتر مردم این‌گونه است. اما شما می‌توانید ذهن خود را با مدیتیشن آرام کنید.

 

مدیتیشن

مدیتیشن یکی از مؤثرترین راه‌ها برای آرامش و آرام کردن ذهن است همان‌گونه که میدانید در مدیتیشن فرکانس مغز بسیار پایین می‌آید و این امر باعث افزایش عملکرد مغز می‌شود و به عنوانی مرتب می‌شود برای انجام کارهای دیگرمان، حتی امروزه ورزشکاران شب قبل از مسابقه مدیتیشن را انجام می‌دهند تا فردای مسابقه باانرژی زیاد و آرامش بتوانند مسابقه را شروع کنند.

 

مراحل انجام مدیتیشن

مکانی آرام پیدا کنید دراز بکشید و سپس چشمان خود را ببندید می‌توانید از یک موزیک بی‌کلام و آرام مخصوص مدیتیشن هم استفاده کنید. به ترتیب از بالا، دست، کمر و پای خود را تصور کنید که در حال آرام شدن هستند حدوداً ۴ دقیقه وقت خود را صرف آرام کردن بدن کنید بعد از آرامش تمام بدن، خود را درجایی رؤیایی مثل طبیعت، جنگل، دریا، تصور کنید و احساس کنید هیچ دغدغه کاری مالی شغلی ندارید و فقط خوشحال هستید و به تمام آرزو‌های خود رسیده‌اید.

با تمام وجود احساس کنید یعنی با حواس پنج‌گانه، هرچه دوست دارید شادی کنید هر کاری را که دوست دارید انجام دهید فقط کارهای مثبت که حس شادی در شما ایجاد می‌کند بگذارید خوب در این رؤیا غرق شوید و از ۱۰ دقیقه تا ۱۵ دقیقه می‌توانید در این حالت قرار بگیرید بعد با شمارش معکوس از این حالت خارج شوید از ۱۰ شروع کنید و به عدد ۱ رسیدید کم‌کم چشمان خود را بازکنید حدوداً ۲ دقیقه در جای خود بمانید بلند نشوید حس خود را برسی کنید تفاوت قبل و بعد را مورد برسی قرار دهید؛ و خواهید دید که چقدر حال شما بهتر شده است.

 

نکات مهم مدیتیشن

  • می‌توانید نشسته انجام دهید.
  • می‌توانید با چشم‌های باز انجام دهید اما اگر چشم‌ها بسته باشد اثر آن بیشتر است.
  • با آهنگ بی‌کلام و بدون آهنگ بی‌کلام می‌توان انجام داد.
  • محیط انجام کار باید کاملاً ساکت و آرام باشد.
  • در هر زمان می‌توان انجام داد اما شب‌ها قبل از خواب و صبح‌ها بعد از بیدار شدن بهتر است.
  • بالباس راحتی انجام دهید.
  • مدیتیشن را جدی نگیرید مانند خوردن آب آن را انجام دهید.
  • در هنگام گرسنگی انجام ندهید.
  • فقط به آرامش فکر کنید موضوعات مزاحم ذهن را در این ۱۵ دقیقه دور بریزید.

 

امروزه با مدیتیشن و مراقبه بیماری‌های زیادی را با کنترل ذهن درمان می‌کنند پس آن را جدی بگیرید. می‌توانید هرروز مدیتیشن را انجام دهید و ذهن خود را آرام و آرام کنید توجه کنید برای رسیدن به اهداف یک ذهن آرام نیاز دارید تا خوب برای شما تصمیم بگیرد و برنامه‌ریزی کند.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.