آموزش‌ مهارت‌های شخصی برای زندگی بهتر

دلیل خشمگین شدن انسان چیست؟

دلیل خشمگین شدن انسان چیست؟

خشم موضوعی بسیار درخور توجه است. از یک‌سو می‌توان آن را سرکوب کرد و به مقدار کافی ابراز نمود؛ اما از سوی دیگر خشم می‌تواند به طرز نامناسبی ابراز شود؛ اما به‌هرتقدیر خشم احساسی طبیعی است و به‌اندازه‌ی عشق در رابطه‌ی میان انسان‌ها نقش بازی می‌کند.

 

واقعا دلیل خشمگین شدن انسان چیست؟

نظریه‌های مختلفی دراین‌باره وجود دارد. یکی از این نظریه‌ها می‌گوید که خشم نتیجه‌ی تجربه کردن احساسات منفی یا دردناک است. چیزهای مختلف می‌توانند منجر به احساسات منفی شوند: شرایط فیزیکی ناخوشایند،‌‌ دردهای جسمانی، محدودیت حرکتی و حتی صداهای بلند. موارد زیر می‌تواند منجر به خشم شود.

 

احساس افسردگی

افسرده‌ها آمادگی بیشتری برای خشمگین شدن دارند. حتی اندوه و غصه می‌توانند تولید خشم کنند. به همین دلیل وقتی یکی از نزدیکان ما فوت می‌کند، امکان خشمگین شدنمان زیاد می‌شود.

 

تحقق نیافتن آرزوها

وقتی انسان‌ها نمی‌توانند فعالیت دلخواه خود را انجام دهند، اغلب دچار خشم می‌شوند. وقتی کسی آرزوهایش برآورده نمی‌شود، ناراحت می‌شود و این ناراحتی‌ها روی‌هم انباشت شده و سرانجام به شکل خشم تخلیه می‌شود.

 

جدایی از کسی که به او دل‌بستگی داریم

وقتی کسی که به او دل‌بستگی دارید ترکتان می‌کند باخشم واکنش نشان می‌دهید. متأسفانه در بسیاری از روابط عاشقانه که به ترک کردن یکدیگر منجر می‌شود، حوادث وحشتناکی از روی خشم اتفاق می‌افتند.

بااینکه خشم می‌تواند بسیار ویرانگر باشد، یکی از احساسات مهم و معتبر است.

 

خشم جنبه‌های مثبتی هم دارد:

می‌تواند به دفاع از خود کمک کند و گاه مانع از آن شود که کسی اقدامی خشونت‌بار در قبال دیگری انجام دهد. اگر کسی بخواهد به شما آسیب برساند، خشم سبب می‌شود او مجدداً درباره‌ی اقدامی که می‌خواهد بکند، بیندیشد.

به خاطر داشته باشید که بعضی‌ها در برابر خشم، با خشم بیشتر واکنش نشان می‌دهند؛ بنابراین مراقب این رفتار باشید. خشم می‌تواند در مدت‌زمان کوتاهی انرژی فیزیکی فراوانی تولید کند. اگر دو شخص عصبانی باهم روبه‌رو شوند، کدام‌یک خشمشان را فرومی‌خورد؟ شاید هیچ‌کدام.

 

خشم لزوماً ویرانگر نیست؛

مشروط بر آنکه به طرز مناسبی ابراز شود و شکل و شمایل سازنده داشته باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد کودکانی که به طرز مناسب خشم خود را بروز می‌دهند، بزرگ که می‌شوند با مسائل اجتماعی، احساسی و عاطفی کمتری روبه‌رو می‌گردند. اطفال و کودکان دو سه سال هم گاه خشمگین می‌شوند که این اغلب ناشی از آن است که به چیزی مثلاً خوراکی احتیاج دارند.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.