شناخت خصوصیت افراد موفق

شناخت خصوصیت افراد موفق

همان‌طور که می‌دانید هر فرد خصوصیت خاصی دارد. خصوصیت افراد موفق با خصوصیت افراد ناموفق کاملاً متفاوت است واقعاً چه چیز باعث می‌شود که یک فرد خصوصیت افراد موفق را داشته باشد؛ خصوصیت افراد موفق در روانشناسی به نام «کنشی» و افراد ناموفق «واکنشی» می‌نامند.

شما چگونه فردی هستید؟ کنش یا واکنش؟ اگر بیشتر علاقه دارید کاری انجام بدهید تا اینکه منتظر بمانید، در این صورت برنامه‌ی ذهنی شما کنشی است. اگر دوست دارید منتظر بمانید و ببینید چه اتفاقی رخ می‌دهد، به‌احتمال‌زیاد برنامه‌ی ذهنی‌تان واکنشی است. این دو برنامه ذهنی را می‌توان به این شکل توضیح داد:

 

کنش

اگر فردی کنشی هستید، کار را خودتان شروع می‌کنید و به نتیجه می‌رسید و دریافتن راه‌حل برای مشکلات خوب عمل می‌کنید. در این صورت احتمال یافتن شغلی در رابطه با فروش یا کار‌هایی که کارفرمای آن‌ها خودتان هستید، زیاد خواهد بود. در این حالت افراد واکنشی را به‌سادگی ناراحت و عصبانی می‌کنید و آن‌ها نیز شمارا به بولدوزر تشبه خواهند کرد.

 

واکنش

اگر فردی واکنشی هستید، ممکن است به سرنوشت باور داشته باشید. در این حالت منتظر می‌شوید دیگران کاری را شروع کنند و فقط هنگامی‌که زمان مناسب فرابرسد، آن کار را دنبال می‌کنید. در این وضع لازم است دقت کنید که از تحلیل بیش‌ازاندازه‌ی خود دوری‌کنید، چون ممکن است همین تحلیل شمارا فلج کند.

می‌توان تفاوت میان افراد کنشی و واکنشی را از طریق زبان بدنشان متوجه شد. حرکات بدن افراد کنشی سریع‌تر و با نشانه‌های بی‌صبری است. این افراد درحالی‌که شانه‌شان را عقب می‌دهند و سینه‌هایشان جلوآمده است، کاملاً صاف ساده می‌ایستند. افراد واکنشی آرام‌‌تر حرکت می‌کنند و سرشان را پایین می‌اندازند و شانه‌های خمیده دارند.

هنگام آگاهی دادن برای جذب افراد کنشی، باید از آن‌ها خواست به‌جای فرستادن خلاصه‌ی سوابق کاری‌شان، به محل کار موردنظر تلفن بزنند. به‌عنوان قانونی کلی افراد واکنشی خیلی اهل تلفن زدن نیستند.

برای کشف اینکه فردی کنشی است، یا واکنشی می‌توانید از او سؤال کنید آیا شروع کاری در موقعیتی جدید بدون مطالعه برایت ساده است یا حتماً باید زمانی را صرف مطالعه و شناخت موقعیتی که در آن قرار داری، کنی؟

 

۲ سو‌ٔال برای شناخت

  • فرد کنشی از عبارت‌های مثل شروع کن یا معطل نکن زیاد استفاده می‌کند.
  • فرد واکنشی عبارت‌هایی مثل قبل از هر کاری خوب دقت کنید یا جوانب امر را بسنج استفاده می‌کند.

 

درآخر

از همین لحظه نتیجه بگیرید که می‌خواهید خصوصیت افراد موفق را داشته باشید یا نه پس باید مثل یک فرد کنشی رفتار کنید و کار را خودتان شروع کنید و چیزی را به دست سرنوشت نسپارید. قدرت ریسک‌پذیری در افراد «کنشی» بسیار بالا است. آن‌ها افرادی با مدیریت و حساب‌شده‌ای هستند؛ و شما هم نیز باید تصمیم بگیرید که یک فرد «کنشی» باشید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.