راه های تقویت مثبت اندیشی

راه های تقویت مثبت اندیشی
تمرکز روانشناسی مثبت (مثبت اندیشی)، بر دیدن نیمه‌ی پر لیوان است. طبق دیدگاه‌های قدیمی، شادی یا احساس مثبت به شانس بستگی دارد، زیرا هیچ‌چیز ناراحت‌کننده یا بدی برای شما اتفاق نمی‌افتد و برای خوش‌شانس بودن لازم نیست تلاش کنید. گاه درمی‌یابیم نسبت به دیدگاهی خوش‌بینانه از زندگی گرایش اخلاقی داریم. ازنظر بعضی از مردم شادی، خوشنودی و لذت احساساتی گذرا هستند که وقتی انتظارشان را نداریم به سراغ ما می‌آیند و کنترل آن‌ها به‌صورت آگاهانه است. مطمئنان زندگی به گفته توماس هابز، پست، کثیف، حیوانی و کوتاه است.

دائم اتفاق‌های بد در حال وقوع است: هیچ‌کس نمی‌تواند از تجربه‌های دردناک دوری کند، رسانه‌ها از این دیدگاه‌ها سو استفاده می‌کنند و هرروز بدترین چیزهایی را که در دنیا اتفاق می‌افتد، نشان می‌دهند. آیا با این وضع، جایی برای تلاش و دستیابی به زندگی خوب و شاد باقی می‌ماند؟

مثبت اندیشی به این معنی است که باوجود چیز‌هایی که آینده در بردارد، باور داشته باشیم که اتفاق‌های خوب در زندگی همراه با گرایش‌های مثبتی مانند اعتمادبه‌نفس، امید، ایمان و عقیده رخ خواهد داد. تحقیقات نشان می‌دهد مردمی که پشتکاردارند و خوش‌بین هستند، بیشتر به موفقیت دست پیدا می‌کنند، باانگیزه‌تر هستند و از سلامتی بهتری برخوردارند.

زندگی همیشه با افراد خوش‌بین مهربان نیست. وقتی اوضاع دشوار می‌شود، فرد خوش‌بین از فن‌هایی برای مقابله، برنامه‌ریزی و درخواست روانشناسی استفاده می‌کند که نتایج مؤثرتری به همراه دارد؛ اما افراد بدبین اغلب معتقدن به سرنوشت هستند و ازنظر آن‌ها حتی امتحان کردن نیز فایده‌ای ندارد.

 

مقایسه مثبت اندیشی و تفکر منفی

جدول مثبت اندیشی

 

 

در نمودار بالا مشاهده کردیم که یک فرد مثبت اندیشی با یک فرد منفی چه تفاوتی دارد؛ اما سؤال اینجاست که ما چگونه می‌توانیم نوع فکر کردن خود را تغییر دهیم و همانند یک فرد مثبت باشیم.

 

چند راه‌کار برای تقویت مثبت اندیشی

۱ خواندن کتاب

کتاب یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت افکار مثبت است سعی کنید هرماه یک کتاب درزمینهٔ موفقیت، روانشناسی مطالعه کنید.

 

۲ مطالعه زندگی افراد موفق

بامطالعه زندگی افراد موفق ذهن شما باور می‌کند به‌گونه‌ای دیگر هم می‌شود فکر کرد و یا زندگی، می‌توانید با جست‌و‌جو در اینترنت به مطالبی مفیدی درزمینهٔ زندگی افراد موفق دست پیدا کنید.

 

۳ دوستی با افراد شاد و مثبت

اگر دوستی منفی دارید همین امروز رابطه خود را با او قطع کنید زیر چون هیچ‌گاه یک فرد منفی باعث پیشرفت شما نمی‌شود. شاید بگوید اصلاً توجه نمی‌کنم، اما دقت کنید ذهن ما از دوستان معلم خانواده الگوبرداری می‌کند و طبق این قوانین باور ما شکل می‌گیرد پس از همین امروز به دنبال یک دوست خوب شاد پرانرژی و مثبت باشید.

 

۴ جملات کوتاه انگیزشی

همیشه سعی کنید روزانه ۱۰ جمله انگیزشی از اساتید بزرگ مطالعه کنید. می‌توانید برنامه‌ای مخصوص در موبایل خود نصب کنید و روزانه چند‌تا از آن را مطالعه کنید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. مینا می گوید

    عالی بود سپاس

    ۰