آموزش تقویت روابط خانوادگی

راه های تقویت روابط خانوادگی

روابط خانوادگی یکی از مهمترین روابط در اجتماع است. که می‌تواند موفقیت شما را رقم بزند. افراد نزدیک خانواده‌تان می‌دانند که مشکلات و نقاط قوت شما چه هستند. گاهی همین افراد تا حد دیوانگی عصبانی و ناراحتتان می‌کنند، اما در دوره‌های بحرانی در زندگی پیوندهای عمیق خانوادگی می‌تواند شمارا از مشکلات و سختی‌ها نجات دهد.

گاهی هیجاناتی را که در خانواده‌ها وجود دارد به‌سختی‌ می‌توان کنترل کرد. ممکن است پیش خودتان فکر کنید که در حال پیشرفت در زندگی هستید و به آرامش عمیق درونی رسیده‌اید اما هنگامی‌که فرزندتان با کفش‌های گلی وارد خانه می‌شود، به‌قدری عصبانی می‌شوید که همه‌چیز از یادتان می‌رود. هر کس خیلی ساده کودکی خود را فراموش می‌کند.

برای کنترل مسائل خانوادگی کمی به این مسئله دقت کنید که چگونه روابط خانوادگی شما تغییر کرده است. می‌توانید خیلی ساده همان الگوهای قدیمی رفتاری که کمکتان نمی‌کند را پیش بگیرید. آموزش و فن‌های موفقیت فردی می‌تواند یاری‌تان دهد که روابطتان با دیگر اعضای خانواده را به‌روز کنید.

شما چه نقشی می‌توانید در پیشرفت و بلوغ رابطه‌تان داشته باشید؟ چگونه می‌توانید رفتار‌هایتان را طوری تغییر دهید که خانواده‌تان به منبع حمایت و انگیزه‌ی شما تبدیل شود، نه منبع تنش و اضطراب؟

اگر در گروه کاری‌ای مشغول هستید، به‌خوبی از قوانین و محدودیت‌هایی که موجب هماهنگی می‌شوند، آگاهی دارید. در خانواده‌ها نیز باید چنین قوانینی وجود داشته باشد تا هماهنگی میان اعضای خانواده تضمین شود. توجه کنید که روابط خانوادگی بهتر به رشد و پیشرفت دیگر اعضای خانواده کمک می‌کند.

 

موارد زیر را به‌عنوان نکات مهمی برای تقویت روابط خانوادگی را در نظر بگیرید

مقصر دانستن دیگران را فراموش کنید

مقصر دانستن خودتان یا دیگران معمولاً راه مناسبی برای رویارویی با مشکلات به وجود آمده نیست. دقت کنید که در هنگام تنش‌ها چه عامل یا عواملی به وجود آورنده‌ی تنش هستند و چه عواملی به آن دامن می‌زند.

 

مراقب حرف زدنتان باشید

عباراتی مثل تو عصبانی‌ام می‌کنی، معمولاً درست نیست این خود شمایید که احساساتتان را انتخاب می‌کنید و اختیار تغییر آن‌ها هم در دست خودتان است. گاهی‌ می‌توان از کسری از ثانیه احساسات را تغییر داد.

 

هنگامی‌که کنترل اوضاع از اختیارتان خارج می‌شود

به دنبال راهکاری مناسب باشید اگر ندانید چگونه به درگیری‌ها و مخالفت‌ها پایان‌ دهید، آن‌ها را تشدید خواهید کرد. هنگامی‌که مخالفت‌ها هنوز در حال دوستانه هستند، راهی برای رهایی از آن‌ها و پایان دادن به آن‌ها پیدا کنید. یکی از مناسب‌ترین راهکار‌ها تعیین زمان برای بحث درباره‌ی این مخالفت‌ها و استراحت کردن در فواصل زمانی معین است.

هیچ‌وقت سعی نکنید حرف اول را در خانواده بزنید، یک خانواده از هم‌فکری همه‌ی اعضای خانواده تشکیل می‌شود.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.