۲ روش برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

روش ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

زندگی گاهی سخت و گاهی آسان است. اما باید این مهارت را داشته باشید که بتوانید تغییرات مثبت در زندگی خود ایجاد کنید تا بتوانید گام‌به‌گام به جلو حرکت کنید. درگذشته نظام آموزشی به‌طورکلی به‌جای شناسایی نکات مثبت، بیشتر به شناسایی اموری می‌پرداخت که مردم از عهده‌ی انجام آن‌ها به‌خوبی برنمی‌آمدند. برای مثال، می‌توان به آن دسته از گزارش‌های مدرسه اشاره کرد که می‌گفت (می‌توانستی بهتر باشی) که موجب می‌شد احساس بدی پیدا کنید، به‌خصوص زمانی که تلاش می‌کردید بهترین باشید. معلم‌ها و والدین درس‌هایی را که در آن‌ها خوب بودید، تائید می‌کردند، اما اگر تائید آن‌ها برای شناسایی نقاط ضعف بود و به‌جای تلاش برای پرورش مهارت‌ها، زمان زیادی را صرف کار روی این ضعف‌ها می‌کردند.

وقتی‌که نمره‌ی ۲۰ می‌گرفتید، احساس فوق‌العاده‌ای داشتید و هنگامی‌که تلاش می‌کردید و نمره ۱۴ می‌گرفتید، همه پیش از آن‌که از نمره‌ی ۲۰ خوشحال باشند، به خاطر نمره‌ی ۱۴ نگران می‌شدند. به‌جای تشویق برای نمره‌ی ۲۰ و کمک به کار کردن روی نمره‌ی ۱۴، هدف همه‌ی معلم‌ها این بود که نمره‌ی ۱۴ شمارا به ۲۰ تبدیل کنند.

ممکن است بگویید تفاوت کوچکی در این موضوع وجود دارد، زیرا لازم بود که شما در درس خاصی پیشرفت کنید؛ اما اثرات تمرکز بر موارد منفی به شما آسیب می‌زند و نه‌تنها دستیابی به نتیجه‌ی مثبت را آسان نمی‌کند، بلکه باعث دشوار‌تر شدن آن نیز می‌شود.

ممکن است در محل کار نیز همین ماجرا را تجربه کنید. تأکید بر کار بیشتر، برای داشتن عملکرد بهتر است، درحالی‌که برای کارهایی که به‌خوبی انجام می‌دهید، کمتر تائید می‌شوید. درواقع برخی از رؤسا باور دارند هر چه بیشتر انتقاد کنند، کارمندانشان بهتر کار می‌کنند. این افراد به اثرات دلسردکننده‌ی این برخورد فکر می‌کنند.

خوشبختانه نظام آموزشی پیشرفت کرده است. اینک کودکان برای کارهای خوب خود مرتب تشویق می‌شوند و بیشترین تأکید روی پرورش و تقویت کارهایی است که کودک آن‌ها را به‌خوبی انجام می‌دهد. متأسفانه دنیای کاری همچنان راهی طولانی برای پیش گرفتن برخورد مثبت نسبت به عملکرد دارد.

چگونه می‌توانیم تغییرات مثبت در زندگی ایجاد کنیم؟

 

دو روش برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

  1. تمرکز روی کارهایی که به‌خوبی انجام می‌دهید و یافتن روش‌هایی برای استفاده از استعدادها، برای مدیریت موقعیت‌های پر چالش.
  2. داشتن برنامه‌ی عملکرد بجا برای مدیریت محدودیت‌هایتان و پرورش مهارت‌هایی که نیاز به بهبودشان دارید.

هنگامی‌که تعادل مناسب بین توجه به توانایی‌ها و شناخت نقاط ضعف برقرار می‌شود، پرورش مهارت‌هایی که در آن‌ها کمبود دارید، آسان‌تر می‌شود؛ درحالی‌که ازنظر احساسی در موقعیت برنده – برنده قرار دارید و به چالش‌های پیش رو علاقه‌مند می‌شوید و در این فرآیند احساس خوبی به دست می‌آورید. ممکن است سخت‌تر کارکنید، اما درعین‌حال لذت هم می‌برید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.