تعریف موفقیت

تعریف موفقیت

جالب است موفقیت ازنظر هر انسان متفاوت است. مثلاً موفقیت برای یک دانش‌آموز قبول شدن در کنکور برای یک معلم قبولی همه شاگردان برای یک تاجر سود زیاد برای یک زن مادری نمونه و یا کمی این‌طرف آن‌طرف در کل موفقیت برای هر انسان متفاوت است.

لحظه‌ای فکر کنید ۱۰ دقیقه از همین حالا وقت بگذارید و موفقیت را برای خود تعریف کنید.(آیا واقعا وقت ندارید؟) پس لزومی نیست ادامه مقاله را بخوانید.

برای چند لحظه فکر کنید که موفقیت برایتان به چه معناست، ممکن است بخواهید در سکوت فکر کنید، مواردی را روی کاغذ بنویسید یا برای اینکه تعریفتان را نشان دهید، چیزی را نقاشی کنید. هرکدام از این شیوه‌ها را احساس بهتری برایتان دارد انتخاب کنید.
و هم‌زمان سؤالات زیر را هم در نظر داشته باشید.

 

۱ موفقیت واقعی در زندگی شما به چه معناست؟ آیا موفقیت شما رسیدن به هدف‌های مادی است، لذت بردن از لحظه است یا بودن در رابطه‌ای عالی؟ هنگامی‌که به موفقیت برسید، زندگی‌تان چگونه خواهد بود؟

۲ باید چه اتفاقی برایتان رخ دهد احساس موفقیت کنید و موفق باشید؟ چگونه متوجه می‌شوید که چه زمان موفق هستید؟ شاید دیگران باید موفق بودنتان را تائید کنند! هرچه موفقیتتان به تأیید دیگران وابستگی بیشتری داشته باشد، رسیدن به آن و حفظ این موفقیت، پردردسرتر خواهد بود.

۳ معنای موفقیت به‌گونه‌ای که موفقیت را برای خود تعریف کرده‌اید چه عواقبی برای خودتان عزیزانتان دارد؟ ممکن است احساس کنید که برای رسیدن به موفقیت باید هزینه‌ای پرداخت کنید، برای مثال برای رسیدن به ارتقای شغلی باید زمان کمتری را صرفه خانواده‌تان کنید. در این مورد فکر کنید که تعریفتان درباره موفقیت چگونه روی بقیه‌ی زندگی‌تان اثر می‌گذارد. پس‌ازاینکه پاسخ به این سؤال‌ها را دریافتید، دیدگاهتان را در یک جمله به این شکل خلاصه کنید،

موفقیت برای من به این معناست که… و آن را به این اندازه‌گیری می‌کنم که…

برای مثال می‌توانید بنویسید:

موفقیت برای من یعنی تعیین هدف‌های شخصی در کار وزندگی خانوادگی‌ام و رسیدن به این هدف‌ها. موفقیت‌هایم را با بررسی بازخوردهای دیگران رضایت درونی خودم اندازه‌گیری می‌کنم.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.