تأثیر موسیقی آرام‌بخش بر روی امواج مغزی

تأثیر موسیقی آرام‌بخش بر روی امواج مغزی

حتماً موسیقی آرام‌بخش و یا بی‌کلام را شنیده‌اید، و شاید تأثیر موسیقی بر روی امواج مغزی و ذهن، بدن را هنوز نمیدانید. آیا از تأثیر موسیقی بر روی ذهن و مغز اطلاع دارید؟ تابه‌حال فکر کرده‌اید چه فایده‌ای دارد گوش گردن به موسیقی آرام‌بخش؟

یونانیان باستان از این نکته آگاهی داشتن، روان شناسان آن را به کار می‌برند و دانش مدرن نیز درستی آن را تایید می‌کند که موسیقی روی ذهن و بدن تأثیر می‌گذارد.

موسیقی روی امواج مغزی ما اثر می‌گذارد. وقتی فردی در حالت آرامش و استراحت قرار دارد، امواج مغزی‌اش در حالتی آرام قرار دارد، موسیقی‌ای که سرعت آن ۶۰ بیت در ثانیه است می‌تواند اثر مناسبی بر روی ذهن و بدنتان داشته باشد.

 

تاثیر امواج مغزی بر ذهن و بدن

امواج مغزی انسان در حالت عادی بین ۱۳ تا ۲۲ هرتز است. این یعنی در حالت معمولی قرار دارید اما وقتی عصبانیت، استرس، در شما ایجاد شود این فرکانس بالا ۲۲ می‌رود که بسیار خطرناک است و تنظیم سیستم ایمنی بدن را به هم می‌زند و بدن و سلول‌های آن نمی‌توانند در این حالت به فعالیت‌های اصلی خود ادامه دهند و با افزایش تایم این فرکانس (مدت زیاد) بدن دچار بیماری مثل سرطان و دیگر بیماری‌ها می‌شود. پس اگر می‌خواهید ذهنی آرام و بدنی سالم داشته باشید امواج مغزی خود را پایین بیاورید هرچه امواج پایین‌تر بیاید بدن و ذهن هماهنگی بیشتری پیدا می‌کنند. پس حتما برای پایین آوردن این امواج از موسیقی آرام‌بخش استفاده کنید.

 

امواج مغزی

شما دارای چهار نوع امواج مغزی هستید که بر اساس تعداد سیگنال در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود.

 • امواج مغزی در حالت آلفا حالتی همراه با آرامش ۸ تا ۱۲ سیکل بر ثانیه
 • امواج مغزی در حالت بتا آگاه، هوشیار و آماده برای حل مسائل ۱۳ تا ۳۰ سیکل در ثانیه
 • امواج مغزی در حالت تتا خلاق در حالت تجسم ۴ تا ۹ سیکل در ثانیه
 • امواج مغزی در حالت دلتا آرامش عمیق کمتر از ۶ سیکل در ثانیه

موسیقی بی‌کلام برای ایجاد حالتی آرام همراه با آگاهی در ذهن، عالی عمل می‌کند. این حالت درواقع همان حالت آلفای امواج مغزی است. باخ، موتسارت، هندل و ویوالدی همگی می‌توانند شروع خوبی در این سبک از موسیقی باشند.

 

مهم‌ترین تأثیر موسیقی آرام

 • ایجاد اعتمادبه‌نفس
 • افزایش قدرت یادگیری
 • کاهش استرس
 • افزایش قدرت تصمیم‌گیری
 • آرامش روحی و روان

 

نکته پایانی

اخبار، حوادث، قتل، جنگ و هزاران اطلاعات بی‌فایده که فقط به روان ما آسیب می‌زنند را روزانه دریافت می‌کنیم و همیشه در حالت بتا قرار داریم و مدام در حالت استرس هستیم و از کمبود انرژی هم شکایت می‌کنیم و به روان‌پزشک مراجعه می‌کنم؛ اما اگر بتوانید ورودی مغز خود را کنترل کنید و کمی به فکر روان خود باشید. خواهید دید هیچ‌یک از این مسائل به سراغ شما نمی‌آیند. همیشه سعی کنید روزانه ۳۰ دقیقه ریلکسی شن با موسیقی آرام‌بخش مغز خود را به حالت آلفا ببرید. تا از زندگی نهایت استفاده را ببرید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. رها حدادی می گوید

  این بخش مطالب جالب و کار آمدی داشت. مطالب را بیشتر کنید و اضافی هایش را حذف کنید

  ۱+
  1. مهرگان می گوید

   درسته لایک کنید

   ۱+
 2. سعید می گوید

  به نظر من که چیزی اضافه نداره

  ۱+