تأثیر باور دیگران روی ما

تأثیر باور دیگران روی ما

در این مقاله‌ی جالب درباره‌ی تأثیر باور دیگران روی ما می‌پردازیم. آیا واقعا تفکر و باور یک فرد روی فردی دیگر می‌تواند زندگی آن شخص را تغییر دهد. مشکل بزرگ این است که پیش‌داوری‌های دیگران نیز می‌تواند محدودیت‌هایی در شما ایجاد کند، به‌ویژه اگر این دیگران افرادی مثل معلم‌ها، مدیران، خانواده، پدر و مادر و دوستان شما باشند. آن‌ها می‌توانند با باور خود تأثیر زیادی روی دیگر افراد بگذارند.

 

داستان جالب

گروهی از دانش آموزان که همگی بهره‌ی هوشی متوسطی داشتند، برای این آزمایش انتخاب شدند که چگونه باور‌ معلمشان می‌تواند روی توانایی آموختن در آن‌ها اثر بگذارد.

این دانش آموزان به شکل تصادفی به دو گره تقسیم شدند. به معلم گروه اول اعلام کردند که دانش آموزان کلاسش همگی بهره‌ی هوشی بالایی دارند و به معلم گروه دوم اعلام کردند که دانش آموزان تحت سرپرستی او بهره هوشی کمی دارند. پس از گذشت یک‌ساله امتحان یکسانی از این دو گروه گرفته شد. نمرات گروه اول که معلمشان گمان می‌کرد بهره‌ی هوشی بالایی دارند، زیادتر از حد معمول بود و نمرات گروه دوم که معلم آن‌ها گمان می‌کرد بهره‌ هوشی کمی دارند، از حد معمول پایین‌تر بود. این یک مثال کوچکی از تأثیر باور دیگران روی ما بود.

 

شناسایی بیشتر باور

متأسفانه این محدودیت‌ها فقط در مدارس رخ نمی‌دهند. گاهی در خانواده‌ها نیز پدران و مادران به فرزندان خود برچسب‌های مختلفی می‌زنند. گاهی نیز دوستان می‌توانند هنگامی‌که می‌خواهید شغلتان را عوض کنید، با ترساندنتان شهامت این کار را از شما بگیرند. خیلی وقت‌ها درباره پزشکانی شنیده‌ایم که به بیماران خود اعلام می‌کنند که هرگز خوب نخواهند شد و دقیقاً عکس این اتفاق رخ می‌دهد.

کودکان بدون کمک پدر و مادر نمی‌توانند بر مشکلات خود غلبه کنند. به همین دلیل محیط خانه و باورهایی که پدر و مادر به فرزندان القا می‌کنند بسیار مهم است. به‌عنوان فردی بزرگ‌سال اگر کسی به شما توصیه‌ای می‌کند، می‌توانید نظر دیگران را درباره این توصیه سؤال کنید و خودتان نظرات مخالف و موافق را بسنجید و تصمیم‌گیری کنید. هنگامی‌که دلیل نظر دیگران را متوجه می‌شوید، می‌توانید انتخاب کنید که نظر چه کسی را بپذیرید و نظر چه کسی را رد کنید.

 

نتیجه‌گیری

باور و برچسب‌های دیگران روی ما تأثیر می‌گذارد سعی کنید شخصی را با برچسب‌های تو موفق نمی‌شوی، یا بهره هوشی پایینی داری برچسب‌گذاری نکنید، سعی کنید به فرزندان خود اعتمادبه‌نفس بدهید و از برچسب‌هایی مثبت استفاده کنید. خواهید دید که چقدر در زندگی او تأثیر دارد.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.