برسی ارتباطات و رشد و صمیمیت

برسی ارتباطات و رشد و صمیمیت

در این مقاله به برسی ارتباطات و رشد و صمیمیت می‌پردازیم، پژوهش‌های پروفسور محرابیان درباره این نکته موارد زیادی را روشن کرد که افراد چگونه در ارتباطات زنده‌، اطلاعات مختلف را دریافت می‌کنند و به آن واکنش نشان می‌دهند. پروفسور محرابیان می‌گوید که اگر میان آنچه می‌گویید و چگونه گفتن آن هماهنگی وجود داشته باشید، ۷ درصد از پیامتان از طریق کلماتی که استفاده می‌کنید، ۳۸ درصد آن از طریق کیفیت صدایتان و ۵۵ درصد آن از طریق حالت‌ها و حرکاتتان منتقل می‌شود.

اگرچه میان این درصدها اختلاف‌نظر وجود دارد، بسیاری از پژوهشگران درباره این مسئله اتفاق‌نظر دارند که پیام‌‌های شما فقط از این طریق کلماتی که به کار می‌برید منتقل نمی‌شوند، بلکه لحن کلام، صدای شما و زبان و حرکات بدنتان نیز مهم هستند. آیا تاکنون شنیده‌اید فردی که حالش خوب نیست و مشکلی دارد، به شما می‌گوید: همه‌چیز خوب است و شما به‌سادگی متوجه می‌شوید که مشکلی وجود دارد؟

 

 

نمودار ارتباطات

 

روشن است که اثرگذاری اولیه در روابط بسیار مهم است. آیا هنگام شرکت در جلسات، به شکل آشفته و نگران حاضر می‌شوید یا آرام و با خاطری آسوده؟ آیا هنگام صحبت کردن من و من می‌کنید و آهسته حرف می‌زنید و سرتان پایین است یا با اعتمادبه‌نفس و طوری که همه صدایتان را بشنوند، صحبت می‌کنید؟

هنگام ایجاد صمیمیت، پیام اصلی خود شما هستید و لازم است کلامتان و تصویری که از خود ارائه می‌دهید، در هماهنگی و کامل باشند. اگر اعتمادبه‌نفس نداشته باشید یا به‌عبارت‌دیگر به پیامی که به زبان می‌آورید باور نداشته باشید، دیگران به آنچه می‌گویید، گوش نخواهند داد.

صمیمیت یعنی هنگام حرف زدن به چشم‌های طرف مقابل نگاه کنید و با او ارتباط برقرار کنید. میزان زیادی از درک صمیمیتتان به این بستگی دارد که آنچه به زبان می‌آورید را چگونه به زبان می‌آورید و اینکه به افکار و احساسات دیگران احترام می‌گذارید.

هنگامی‌که با فردی صمیمی هستید، ممکن است حتی با نظرات هم موافق نباشید، اما به یکدیگر و باور‌هایتان احترام بگذارید. نکته مهم این است که فرد مقابل را به‌عنوان فردی مستقل بشناسید و بپذیرید. افراد مختلف به غذا‌های متفاوت علاقه دارند و حتی ممکن است درباره نکات مهم‌تر در زندگی‌شان نظرات متفاوتی داشته باشند، اما هیچ‌کدام از این موارد مانع نمی‌شود که باهم صمیمی نباشند.

این واقعیت را بپذیرید که اختلاف میان نظرات و عقاید دو نفر روی میزان صمیمیتشان اثری نخواهد داشت. انسان‌ها چیزی بیشتر ازآنچه می‌گویند و انجام می‌دهند هستند.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.