با این ترفند ساده در زندگی خود شادباشید

با این ترفند ساده در زندگی خود شادباشید
زندگی شاد = موفقیت، قانون کاهش بازده، یکی از فرضیه‌ی مربوط به قرن نوزدهم است که بر اساس آن افزایش مخارج بیش از میزان خاصی، شمارا دچار مشکلات مالی می‌کند. امروزه این عبارت عموماً فعالیتی را توصیف می‌کند که دستمزد آن با میزان تلاشتان مطابقت نمی‌کند و درنهایت مجبور به تلاش بیشتر می‌شوید.

هرروز بسیاری از مردم درمی‌یابند که دنیای مادی، لذت‌های کمتری به ما می‌دهد. آیا شما چنین احساسی به زندگی دارید؟ شاید شغلتان یکنواخت شده، زندگی اجتماعی‌تان مطلوب نیست و دارایی‌هایتان نیز هیچ‌گاه به‌اندازه‌ی کافی خوب نیست. برای مثال بررسی‌ای سریع نشان می‌دهد که شغل شما دیگر اجازه نمی‌دهد از استعدادهایتان استفاده کنید.

مردم هرچه بیشتر برای رسیدن به مادیات تلاش کنند، رضایتشان کمتر می‌شود. همانند مثال بالا شاید هیچ ماشینی را به‌اندازه‌ی اولین ماشین خوددوست نداشته باشید، بااین‌حال مردم دائم خود را بدهکار می‌کنند تا ماشینی جدیدتر بزرگ‌تر و پرزرق‌وبرق بخرند. درحالی‌که ماشین جدید، رضایت بیشتری به آن‌ها نمی‌دهد. هم‌اکنون مردم با داشتن کسری موجودی، آگاه می‌شوند خرج کردن پول برای خریدن چیزهای غیرضروری، کار اشتباهی است. درنتیجه انتخاب‌های خود را دوباره ارزیابی می‌کنند.

درعین‌حال به چیزهایی که واقعاً لذت حقیقی و همیشگی به آن‌ها می‌بخشد، توجه نکرده‌اند. آیا گاهی اوقات احساس می‌کنید که با بالا رفتن سطح زندگی‌تان، آرزومند چیز‌های ساده‌ی زندگی می‌شوید؟ ذهن خود را به دوران کودکی بازگردانید؛ به لذت‌هایی که می‌بردید و حالا تجربه نمی‌کنید، بیندیشید. بله مسلماً برای داشتن بعضی از آن‌ها بزرگ‌شده‌اید (مانند مکیدن انگشت دستتان)، ولی بعضی دیگر ممکن است در کنارتان باشند و به‌آسانی قابل‌برداشت و لذتی ساده و دست‌یافتنی به شما ببخشند.

 

تمرین:

فهرستی از فعالیت‌هایی را که درگذشته موجب لذت بردنتان می‌شد، تهیه کنید و بگویید چرا دیگران آن فعالیت‌ها را انجام نمی‌دهند. باآنکه ممکن است این دلایل موجه باشند، ولی می‌توان بر آن‌ها غلبه کرد. ممکن است متوجه شوید که بعضی منابع قابل‌دسترس لذت، منتظرند تا آن‌ها را دوباره به‌کارگیرید.

 

مثال:

مانند دوران کودکی بازی‌های کودکی انجام دهید مانند طناب‌بازی و کارهایی که فکر می‌کنید مناسب سن من نیست اما در کودکی از آن لذت می‌بردم.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.