باور‌های ما چگونه شکل می‌گیرند

باور‌های ما چگونه شکل می‌گیرند
باور‌های، انسان یعنی همه چیز آن، اگر منابع کافی دارید، انگیزه‌تان به‌اندازه‌ی کافی قوی است و یا باور دارید می‌توانید کاری را انجام دهید، برنامه‌ریزی برای آن سودمند خواهد بود. تاریخ پر از مردان وزنانی که برخلاف انتظار همگان، از موانعی سخت گذشته‌اند و به هدف‌هایشان رسیده‌اند.

همگی این افراد نکته مشترکی دارند، باوری قوی که آن‌ها فرد مناسبی بودند که در زمان مناسب به آنچه می‌خواستند رسیدند. باور عبارتی است از احساس ایمان درباره‌ی چیزی یا به‌طور خاص درباره‌ی خود فرد. باور محکم و مثبت درباره‌ی چیزی می‌تواند پایه‌ی اقدامی عملی باشد. باور‌های منفی که دیگر هیچ سودی برایتان ندارد، اثری عکس دارد و می‌تواند برایتان مانع ایجاد کند.

منتقد درونی شما در دامن زدن به این‌گونه باور‌ها استاد است و می‌تواند باور‌هایی این‌چنین را به‌سادگی خلق و القا کند.
باور نکته‌ای است که می‌تواند فریبتان دهد. باور‌ها منطقی به نظر می‌رسند، اما در مواقعی همگی دیده‌ایم که باوری به‌ظاهر منطقی در پایان کار نادرست از آب درآمده است. برای مثال مسطح بودن جهان باوری بود که از زمان‌های قدیم برای زنده نگه‌داشتنش توان زیادی صرف شد.

برخی از باور‌هایتان به دوران کودکی بازمی‌گردد.در این دوران کودکی گمان می‌کردید بدر ‌و ‌مادرتان پاسخ همه‌ی سؤال‌ها را می‌دانند. برخی از باور‌های دوران کودکی باور‌های، مناسبی نیستند. نمره‌های دوران کودکی‌تان که باعث شد باور کنید دانش‌آموز تنبلی هستید، از این دسته‌اند.

درست است گاهی در مدرسه تنبلی می‌کردید، اما این برچسب که کلاخود را تنبل بدانید به باوری تبدیل می‌شود که ممکن است در تمام طول عمر همرا‌هتان باقی بماند. باور‌های دوران کودکی می‌توانند بسیار قدرتمند باشند و اگر این باور‌ها منفی و محدودکننده باشند، می‌توانند موانعی زیادی سر راه مهارت‌ها و استعداد‌هایتان بیافرینند.

گاهی می‌توان باور‌ها را در مدت کوتاهی از میان برد. در دنیای واقعی دانشمندان هرروز به کشفیات جدیدی درباره‌ی واقعیت‌های زندگی و آگاهی انسان می‌رسند که همگی باور‌های ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آیا تابه‌حال تجربه کرده‌اید چیزی که به آن باور داشتید ناگهان برخلاف باور‌تان تغییر شکل داده باشد؟ احتمالاً داستان‌هایی را خوانده‌اید که بر روی باور‌های شما تأثیر زیادی گذاشته است. زندگی ما از طریق باور‌های ما شکل می‌گیرد در انتخاب باور‌های خود دقت کنید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.