ایجاد رابطه با دیگران با ۵ روش هوش احساسی

ایجاد رابطه با دیگران با 5 روش هوش احساسی

هوش احساسی (EQ) اصطلاحی است معمولاً برای شناسایی ویژگی و مهارت‌های فردی در رابطه با گسترش روابط موفق استفاده می‌شود. شاید باور داشته باشید رمز موفقیت در زندگی کار یا روابط با دیگران، ضریب هوشی (IQ) است.

اما نقشی که ضریب هوشی در این فرآیند بازی می‌کند، به‌مراتب کمتر از هوش احساسی است. هوش احساسی شما بر مواردی تمرکز دارد تمرکز دارد که باعث برقراری و حفظ روابط عالی می‌شود و اگر ارتباط خوبی با اطرافیان خود داشته باشید، زندگی بسیار آسان و رضایت‌بخش می‌شود.

ضریب هوشی بیشتر مربوط به اشکال سنتی منطق و درک اطلاعات است؛ شاید ضریب هوشی برای گذراندن امتحانات مفید باشد، اما کمکی به مدیریت روابط نمی‌کند.

هوش احساسی در ارتباط با توانایی درک عواطف و احساسات دیگران است. نوع احساس مردم و چگونگی کنترل احساسات خود یا دیگران، بر روابط تأثیر می‌گذارد. احساسات شما نقش گسترده‌ای در ظرفیتتان برای بهره‌مند شدن از روابط مفید دارد.

 

در زیر به ۵ حوزه هوش احساسی اشاره می‌کنیم.

 

۱ شناخت احساسات

آگاهی نسبت به خود؛ توانایی شناخت یک احساس، هنگامی‌که پیش می‌آید. در قدم اول شما باید احساسات خود را کامل بشناسید یعنی چه چیزی کجا چگونه احساسات شمارا تغییر می‌دهد، تا آن را مدیریت کنید.

 

۲ مدیریت احساسات

توانایی کنترل احساسات؛ برای مثال، شاید به خاطر چیزی که می‌خواستید و به دست نیاوردید غمگین باشید، اما بد‌خلقی نمی‌کنید!

 

۳ انگیزه دادن به خود

خویشتن‌داری به معنی به تأخیر انداختن خوشنودی و خاموش کردن واکنش‌های آنی است.

برای مثال: همسر شما خود‌خواه است، زیرا فکر می‌کنید او قدر زمان و تلاشی را که برای انجام کار‌های خانه صرف کرده‌اید، نمی‌داند. می‌توانید باعجله یادداشتی روی میز آشپزخانه برای او بگذارید و بگویید که برای تعطیلات به همراه دوست خود به مسافرت می‌روید.

و خانه‌ای کثیف را با ظرف‌های نشسته داخل ظرف‌شویی رها کنید و با خود فکر کنید، «او درس خوبی خواهد گرفت»؛ اما در عوض خویشتن‌داری می‌کنید و فکر می‌کنید بهتر است سر میز شام درباره‌ی احساستان با او به بحثی منطقی بپردازید.

 

۴ تشخیص احساسات دیگران

احساس همدلی به آگاهی نسبت به احساسات خود وابسته است و هنگام ارتباط با دیگران، توانایی پایه محسوب نمی‌شود. «ناشنوایی نسبت به صحبت‌های دیگران» می‌تواند ازنظر احساسی برایتان گران تمام شود.

اگر بتوانید به احساسات دیگران راه پیدا کنید، با نیاز آن‌ها همسو می‌شوید که به شما کمک می‌کند بهترین روش رسیدن به مقصود خود را پیدا کنید.

 

۵ مدیریت روابط

توانایی مدیریت مثبت روابط، مهارتی است که باید روی آن سخت کارکنید. هرچه در این مهارت بهتر باشید، امکان داشتن عملکردی مطلوب در تمام حیطه‌های زندگی بیشتر است.

برای مثال: همسر شما بسیار احساسی است و متقابلاً شما هم بسیار احساساتی می‌شوید و این درنهایت به مشاجره و قهر هردوی شما و احساس بدرفتاری طرف مقابل ختم می‌شود.

اما اگر بتوانید آرامش خود را حفظ کنید، از خود همدلی نشان دهید و موقعیت را آرام کنید، مطمئناً نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.