الگوی ۴ مرحله‌ای تغییر

الگوی 4 مرحله‌ای تغییر

انتخاب سبک زندگی سالم، کاملاً بستگی به خودتان دارد. اولین قدم در فرایند تغییر، به انتخاب درست شما بستگی دارد. الگوی ۴ مرحله‌ای تغییر بسیار مهم است لطفا با دقت به آن توجه کنید.

 

ایجاد تغییر شامل موارد زیر است:

  • برسی سبک زندگی کنونی‌تان
  • نوشتن فهرستی از تمام تغییرهایی که می‌خواهید انجام دهید.
  • اقدام به ایجاد تغییر در هر زمان. زمانی که نوبت به ایجاد تغییرات می‌رسد، ممکن است بخواهید به‌سرعت کارهای زیادی انجام دهید، ولی بعد می‌بینید که به‌راحتی شکست می‌خورید.

 

هر زمان که سعی می‌کنید چیز جدیدی بیاموزید ـ‌ مهارت تجربی (از قبیل یادگیری دوچرخه‌سواری، نواختن گیتار یا پیانو)، مهارتی روانی (مانند تغییر رفتار یا به چالش کشیدن افکار یا باورهای منفی) یا مهارتی مربوط به‌سلامتی (از قبیل ورزش یا تغییر رژيم غذایی‌تان)

برنامه‌ای چهار مرحله‌ای برای به دست آوردن آن مهارت پشت سر می‌گذارید. این برنامه «چهار مرحله‌ای رابینسون» نام دارد.

 

مرحله اول

بی‌مهارت بدون هوشیاری

الگوی مرحله‌ی ۱ را می‌توان چنین تعریف کرد: «آن را نمی‌دانی، نمی‌توانی انجامش دهی»

شما ناراحت هستید، ولی دلیل آن را نمی‌دانید. برای مثال، ممکن است متوجه نشوید که چند درصد الکل دارید، یا غذای فراوری‌شده‌ای را که می‌خرید، بسیار بیشتر ازآنچه تصور می‌کردید، نمک و شکر دارد. شما فقط کار همیشگی خود را انجام می‌دهید، بدون آن‌که از جنبه‌ها منفی آن آگاه باشید.

 

مرحله دوم

بی‌مهارت با هوشیاری

الگوی مرحله‌ی ۲ را می‌توان این‌گونه تعریف کرد: «اکنون می‌دانم چه‌کاری انجام می‌دهم، ولی به نظر می‌رسد نمی‌توانم چیزی را تغییر دهم».

اکنون نسبت به آنچه اتفاق می‌افتد آگاه می‌شوید، ولی به نظر می‌رسد که نمی‌توانید درباره‌ی آن اقدامی‌ انجام دهید. این مرحله‌ی آگاهی است.

مثال: متوجه می‌شوید به میزان لازم ورزش نمی‌کنید، ولی نمی‌دانید که ورزش کافی را چگونه در زندگی پرمشغله‌ی خود جای دهیم یا حتی چه نوع ورزش انجام دهید.

 

مرحله‌ی سوم

بامهارت با هوشیاری

الگوی مرحله‌ی ۳ را می‌توان این‌گونه تعریف کرد: «اکنون مهارت‌هایی دارم و اگر به آنچه باید انجام دهم فکر کنم، می‌توانم آن را انجام دهم».

اکنون شما طیفی از برنامه‌ریزی‌ها را می‌آموزید و به کار می‌برید، ولی بایستی به آنچه انجام می‌دهید، فکر کنید.

مثال: ممکن است به باشگاه ورزشی بروید و تناسب‌اندام و سبک زندگی خود را ارزیابی کنید، ولی بایستی به هر فعالیت فکر کنید و احتمالاً آن فعالیت را یادداشت کنید و به یادداشت‌های خود رجوع کنید، زیرا با آنچه باید انجام دهید، آشنا نیستید.

 

مرحله‌ی چهارم

بامهارت بدون هوشیاری

الگوی مرحله‌ی ۴ را می‌توان چنین تعریف کرد: «من فکر نمی‌کنم، فقط عمل می‌کنم»

چون به آموختن مهارت‌های جدید خود ادامه داده‌اید، رفتارتان اکنون به طبیعت ثانوی شما تبدیل‌شده است. اکنون شما خلبانی در حالت خودکار را تجربه می‌کنید، یعنی کار‌ها را بدون آنکه به آن‌ها فکر کنید، انجام می‌دهید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.