ارتباط ذهن با بدن و تأثیر آن‌ها

ارتباط ذهن با بدن و تأثیر آن‌ها

آیا از ارتباط ذهن با بدن و تأثیر آن‌ها بر روی اجزای بدن اطلاع دارید؟ طب کل‌نگری در این مورد بر این باور است که ارتباط ذهن با بدن وجود دارد یعنی ذهن روی بدن اثر می‌گذارد. و بدن نیز روی ذهن تأثیرگذار است. برای این‌که انسان سالمی باشیم، سرکوب کردن نشانه‌های بیماری‌های کافی نیست. برای سلامتی کامل لازم است ارتباط ذهن با بدن را باهم بررسی و درمان کرد.

‌‌‌‌‌‌‌‌ پژوهش‌های اخیر درباره احساسات در سطوح کلی در بدن نشان می‌دهد که رابطه میان ذهن و بدن تا چه اندازه نزدیک است. فرستنده‌های عصبی مواد شیمیایی هستند که پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی عصبی را در بدن به گردش درمی‌آورند. فرستنده‌های عصبی ابزارهایی‌اند که مغز شما به‌وسیله آن‌‌‌‌‌ها به بقیه‌ی اعضا‌ی بدنتان ارتباط برقرار می‌کند. هر فکری که در ذهن شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذرد، از طریق این فرستنده‌های عصبی به دورترین و جزئی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین قسمت بدنتان ارسال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

علاو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه بر آن پژوهش‌های بیشتر نشان داده است که همین فرستنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عصبی را که در مغز یافت می‌شوند، می‌توانید در اعضای دیگر بدنتان نیز تولید کنید. بنابر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌این این ایده که پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عصبی به شکل مستقیم و توسط نورون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ارسال می‌شوند دیگر درست نیست. این پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را حتی اعضای بدنتان نیز می‌‌‌‌تواند تولید و ارسال کند. دکتر کندیس پرت از انجمن سلامت روان واژه‌‌‌‌‌‌ای به نام ذهن بدن را به کار می‌برد و باور دارد که ذهن و بدن با ارتباطی نزدیک فعالیت دارند و آن را به‌عنوان جزئی واحد در نظر می‌گیرد.

 

برای درک بهتر این ارتباط ذهن با بدن و عملکرد آن این مراحل را دنبال کنید:

  •  با انگشت نشانه و شست دست چپتان دایره‌‌‌‌ای درست کنید.
  •  حالا انگشت نشانه‌ی دست راستتان را از این دایره رد کنید و با شستتان دایره‌ی دیگری درون این دایره بسازید.
  • این دو دایره درهم دیگر قرار دارند و تنها راه جدا کردن آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها کشیدن یکی از دست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایتان است.
  •  درباره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی کسی فکر کنید که دوستش دارید و سعی کنید این دو دایره را از هم جدا کنید.

کار سختی است، این‌طور نیست؟

  •  حالا به کسی فکر کنید که دوستش ندارید وسعی کنید این دو حلقه را از هم جدا کنید.

آیا این کار کمی ساده‌تر نشد؟

بسیاری متوجه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند که وقتی به کسی فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که خیلی دوستش ندارند، جدا کردن این حلقه‌ها از‌‌ هم ساده‌تر است. اگر فکری ساده می‌تواند روی فشار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی که ماهیچه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایتان تحمل می‌کند تأثیر بگذارد، فکر می‌‌کنید اگر دائماً در معرض تنش باشید، چه اتفاقی برای بدنتان رخ می‌دهد؟ همیشه بیمار و بی‌انرژی هستید. وقتی که بتوانید ارتباط ذهن با بدن را کامل درک کنید و آن را هماهنگ کنید می‌توانید یک زندگی سالم را داشته باشید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.