آموزش‌ مهارت‌های شخصی برای زندگی بهتر

آشنایی با اصول اولیه‌ی برنامه‌های ذهنی

 

آشنایی با اصول اولیه‌ی برنامه‌های ذهنی

در کودکی برنامه‌های ذهنی خود را از پدر و مادر‌تان، معلم‌ها و فرهنگی که در آن بزرگ‌شده‌اید، کسب می‌کنید. تجربیات زندگی‌تان ممکن است در طول زمان این برنامه‌ها را تغیر دهد. برای مثال اگر به شما اجازه‌ی ابراز احساسات داده نشده باشد، ممکن است به‌سادگی یاد بگیرید که احساسات خود را سرکوب کنید. باید بدانید که تمام این موارد بعد‌ها روی شغلی که انتخاب می‌کنید، تأثیر می‌گذارد. در این مورد ممکن است شغلی را انتخاب کنید که کاملاً ذهنی باشد و ارتباطی با احساسات شما نداشته باشد. این مورد همچنین ممکن است روی شیوه‌ی یادگیری‌تان هم اثر داشته باشد و باعث می‌شود روی اعداد و ارقام تمرکز کنید و به اطلاعات خشک، بدون درگیر شدن در هر نوع احساسی، علاقه‌مند شوید.

 

آشنایی با اصول اولیه‌ی برنامه‌های ذهنی

از برنامه‌های ذهنی شناخته‌شده، هفت برنامه را که فکر می‌کنید برای شروع می‌تواند سود‌مند باشد، انتخاب کرده‌ایم. برای مثال برنامه‌های ذهنی کلیات، جزئیات را انتخاب کرده‌ایم، چراکه باور داریم ظرفیت زیادی برای تناقض دارد و ممکن است با استفاده از آن بتوانید از بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید. با درک شش برنامه دیگر می‌توانید شیوه‌های ظریف فکر کردن دیگران را درک کنید و این مسئله ابزاری را در اختیار‌تان قرار می‌دهد تا روی دیگران تأثیر بگذارید و باانگیزه دادن به خودتان و آن‌ها باعث ایجاد تغیر شوید.

 

برنامه‌های ذهنی عبارت‌اند از:

 • کنش، واکنش
 • به‌طرف، دور از
 • انتخابی، عملکردی
 • درونی، بیرونی
 • کلیات، جزئیات
 • همانندی، تفاوت
 • دورنمای زمانی

  بهتر است درباره‌ی برنامه‌های ذهنی موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

  برنامه‌های ذهنی انتخاب‌هایی به شکل این‌وآن نیستند. شما در هرلحظه از این برنامه‌ها استفاده می‌کنید. البته با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارید، ممکن است روی ابعادی از این برنامه‌ها بیشتر تمرکز کنید.

  برنامه‌های زمانی ابراز طبقه‌بندی دیگران نیستند. این برنامه‌ها برای گسترش درکتان از انواع مختلف فکر کردن دیگران برای بهبود ارتباطاتتان به کار می‌آیند.

  برنامه‌های ذهنی درست یا غلط نیستند. خیلی ساده شما فقط مجمو‌عه‌ای از برنامه‌های ذهنی را به کار می‌برید و این به موقعیتی بستگی دارد که در آن قرار می‌گیرید.

این مقالات را هم بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. کارآفرینی اینترنتی می گوید

  مطلب بسیار خوبی بود
  موفق باشید

  ۲+